Haberler

POS cihazlarıyla yapılan tahsilatlar Maliye'nin radarında! 3 bin 662 kişi tespit edildi

Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında POS cihazlarından gerçekleştirilen tahsilatın hasılat kaydını yapmayan kişilere yönelik denetim başlattıklarını açıkladı. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan denetimlerde 3 bin 662 kişi tespit edildi ve bu çalışma sonucunda 1,5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildi.

Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmaları kapsamında POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan kişilere yönelik denetim başlattıklarını belirterek, "Gelir İdaresi Başkanlığımız, POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit etti. Bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandı." dedi.

Şimşek, AA muhabirine kayıt dışı ekonomiyle mücadele amacıyla attıkları adımları genişlettiklerini söyledi. Gelir İdaresi Başkanlığının, işletmelerde kullanılan POS cihazlarından gerçekleştirilen tahsilat tutarlarından oluşan hasılatın beyan edilip edilmediğini gündemine aldığını bildiren Şimşek, bu kapsamda olası vergi kayıp ve kaçağının denetlediğini aktardı.

Şimşek, Başkanlık tarafından 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin yapılan analiz çalışmalarından hareketle vergi kayıp ve kaçağına neden olduğu yönünde emareler bulunan işletmeler hakkında denetimlere başlandığına dikkati çekerek, denetim sonuçlarına ilişkin şu bilgileri paylaştı: "Denetim çalışmalarında, vergi mükellefi olmadığı halde üzerlerine kayıtlı POS cihazları bulunan ve bu cihazlar üzerinden hasılat elde eden 2 bin 320 kişi ele alındı. Bu kişilerin toplamda 3 milyar lira kayıt dışı hasılat elde ettiği ve vergi idaresinin bilgisi dışında bıraktığı belirlendi. Mükellefiyeti olan 1342 kişinin ise yine POS cihazları üzerinden elde ettiği toplamda 2 milyar lira hasılatı beyanlarına yansıtmadığı veya eksik yansıttığı tespit edildi. Böylece Gelir İdaresi Başkanlığımız, POS cihazlarından gerçekleştirdiği tahsilatın hasılat kaydını yapmayan 3 bin 662 kişiyi tespit etti. Bu kişilerin 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi sağlandı."

"1,5 MİLYAR LİRA VERGİ TAHAKKUK ETTİRİLDİ"

Bu süreçte söz konusu kişilerin vergi daireleri tarafından izaha davet edildiğini belirten Şimşek, "Bu kişilerden 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin vergi mükellefiyetlerine göre gelir vergisi, kurumlar vergisi, katma değer vergisi beyannameleri ile muhtasar beyannameleri olmak üzere 18 bin 500 vergi beyannamesi alındı. Kayıt dışı bırakılan yaklaşık 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesi de bu şekilde sağlandı." diye konuştu. Şimşek, bu çalışma sonucunda 1,5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildiğine işaret etti.

"MÜKELLEF OLMADAN POS HASILATI ELDE EDİYORLAR"

Denetim çalışmalarında çarpıcı örneklere rastlandığını da anlatan Şimşek, "Denetimlerde vergi mükellefi olmadan 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişi bulundu. Bu mükelleflerin ilgili dönemlerdeki hasılat tutarının yaklaşık 253 milyon lira olduğu görüldü. Bunlar arasında toptan ayakkabı, hırdavat malzemeleri, tekstil ürünleri ve beyaz eşya ticareti başta olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyetlerde bulunan kişilerin yer aldığı tespit edildi. " ifadesini kullandı.

"MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK" MESAJI

Bakan Şimşek, benzer çalışmanın 2023 yılı verileri üzerinden de yapıldığını belirtirken, "Elde edilen sonuçlar üzerine gerekli işlemler yapılacak. Kayıt dışı ekonomiyle mücadelemiz tavizsiz ve güçlü şekilde devam edecek." diye konuştu.

IBAN İLE YAPILAN ÖDEMELER DE İNCELENİYOR

Öte yandan; Hazine ve Maliye Bakanlığı; kasap, manav, kuaför ve doktor muayenehaneleri gibi işletmelerde IBAN ile yapılan ödemelerin ve fiş kesilmemesinin tespiti için de çalışma başlatmıştı. Ödemeyi banka hesabından alıp fiş vermeyen işletmelere her bir fiş için 3.400 TL, fatura vermeyen işletmelere ise her bir fatura için 3.400 liradan az olmamak üzere belgede yer alması gereken tutarın yüzde 10'u oranında özel usulsüzlük cezası kesilecek. Devleti vergi kaybına uğrattıkları için vergi incelemesi yapılacak.

Kaynak: AA / Güncel

Gelir İdaresi Başkanlığı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Maliye Ekonomi Güncel Haberler

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak 'ötanazi' ifadesi

Sokak hayvanları nasıl uyutulacak? AK Partili isimden çok tartışılacak "ötanazi" ifadesi

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Sergen Yalçın, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Arda Güler'e demediğini bırakmadı

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Ayşe Ateş ölüm tehdidini duyurup içişleri ve adalet bakanlarına çağrı yaptı: Geleni görmüyor musunuz?

Bakmadan Geçme

EURO 2024 F Grubu Puan Durumu! F Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 F Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 E Grubu Puan Durumu! E Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 E Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? EURO 2024 D Grubu Puan Durumu! D Grubu'nda 1. ve 2. kim? EURO 2024 D Grubu'nda 3. ve 4. kim olacak? 20 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 20 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 20 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 21 Haziran Cuma 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 21 Haziran burç yorumları nedir? İskoçya İsviçre maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) İskoçya İsviçre maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İskoçya İsviçre maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! İskoçya İsviçre maçı ne oldu? İskoçya İsviçre maçı CANLI izle! (EURO 2024) İskoçya İsviçre EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir?
Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

Adı yasak aşk, tehdit, uyuşturucu kullanımı ve rüşvete karışan hakim hakkında karar çıktı

500

Yorumlar (32)

ender türk :

küçükten al büyüğe ver dostlar alışverişte görsün.koca koca firmaların silinen vergileri, 15-20 sene ertelenen kiraları , gereksiz yapılan harcamalar , belediyelerin gereksiz harcamaları , devletin israfı hiç birşey değilmi ?

480
38
yanıtYanıtla
FrrhBsk:

Yapılan iyi bir şeyi takdir etmeyip saçma sapan yorumlar yapıyorsunuz, ben maaşlı çalışanım ve çoğu insan benim ödediğim kadar vergi ödemiyor,burda kaçak göçek iş yapıp devleti zarara uğratanların yaptıklarını onaylayacak mıyız yani ? küçükten al ne demek !

yanıt122
yanıt237
eyüp akyel:

sayın yrrhbsk herkes vergi veriyor ama %20 vergi %3 bankalar pos ücretleri derken kira vs katmıyorum kazancımızın %25 i gidiyor bu masrafları çıkarabilmek için esnaf zam yapıyor gene sizin ve bizim cebimizden çıkıyor sorunda burada zaten sen veriyosun ben vermiyeyim deyil hepimiz aynı gemideyiz bukadar vergi herkes için çok fazla 1.5 milyarlık vergi için 3.622 kişiye ceza kesen devlet her yıl sığınmacılara onlarca milyarlira harcıyor madem paran yok sırtımıza binmek yerine sırtından at yükleri

yanıt130
yanıt29
ender türk :

FrrhBsk , sen vergi verdiğini zannediyorsun , kağıt üstünde ordan aldım oraya verdi tamammı tamam , ödemeniz gereken vergileri maaşlarınızla yatırılıp ödeyin bakalım , önce bunu kimse istemez tezgah bozulur , sonra maaşla yatan o vergi paralarından kaç kişi devletine vergisini ödeyecek acaba, komik olma

yanıt43
yanıt16
Sefa Altun:

frrhBsk uyan artık,hep A haber ,TRT haber de izleme,Now haber de izleme,ama tarafsız ol, dışarı çık, emeklilerle,asgari ucretlilerle biraz konuş...

yanıt39
yanıt13
bekir yapici:

FRRHBSK yandas holdinglerin milyarlarca liralik vergi borclarinin defalarca af edildigi yanli medyanin kamu bankalarindan aldigi kredi borclarina sünger cekildigi bir ülkede denge bozulmus vergi adaleti yok olmus demektir her ülkede vergi kaciranlar vergiden kaciranlar vardir ancak bunu önlemek tedbirini en bastan almak zaten hükümetlerin birinci ve asli görevidir Türkiyede toplanan verginin büyük bölümünü isci memur ve halkin ödüyor olmasi normal ve adaletli degildir.

yanıt10
yanıt3
Tamer Çakır:

Halkın parasını sınırsızca harcından kurumlarında taspit etseniz birde o zaman kazanca bakın siz

182
9
yanıtYanıtla
ALEYNA AKAN:

Ekonominin en temel sıkıntısı İHALELERDİR. yüz binlik işi bir milyona eş dost arkadaşa verirseniz durum daha da kötü olur.

160
7
yanıtYanıtla
Yaşar Aksoy:

Para bitince değil ezelden disiplinli denetim yapılmalıydı. Bu arada toplanan bütün paralar sığınmacılara gidiyor. Sığınmacı alan bütün ülkeler iflas etti biz de tökezliyoruz işte

111
16
yanıtYanıtla
Uğur SARIKAYA:

Holdinglerin peşine de düşün gelir elde edemedik hayır yaptık cart yaptık curt yaptık herşeyi vergiden düşüyorlar Varlık vergisi versinler madem kar edemiyorlar nasıl işlerini buyutuyorlar

110
5
yanıtYanıtla
Tüm 32 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title