Yelkenli Tekneyle Dünya Turu

Yelkenli Tekneyle Dünya Turu

Denizci Cumhur Gökova, eşiyle çıktığı yelkenliyle dünya turunu tamamladı."Hocaların hocası" olarak anılan Gökova ile eşi Maisa Gökova, 10 Ekim 2010'da Marmaris'ten başladıkları dünya turunu yine aynı noktada bitirdi.

Yelkenli Tekneyle Dünya Turu

Denizci Cumhur Gökova, eşiyle çıktığı yelkenliyle dünya turunu tamamladı.

Çok sayıda yelken eğitmeni yetiştirmesi nedeniyle Türk yelkenciliğinde

"Hocaların hocası" olarak anılan Gökova ile eşi Maisa Gökova, 10 Ekim 2010'da Marmaris'ten başladıkları dünya turunu yine aynı noktada bitirdi. Tura çıktıkları yaklaşık 12 metre uzunluğundaki "Gökova" isimli yelkenli tekneyle 18 ay sonra Marmaris Körfezi'ne giren Gökova çiftini, üyesi olduğu Marmaris Uluslararası Yat Kulübü'nün yetkilileri teknelerle karşıladı. Marinada, ilçedeki çok sayıda denizci ve yakınlarının sevgi gösterileri eşliğinde demir atan Gökova, zorlu yolculuklarını gazetecilerle paylaştı.

Dünya turuna çıkmak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Cumhur Gökova, yolculuğa zihinsel, fiziki ve maddi olarak hazırlanılması gerektiğine işaret etti. Dünya turuna çıkan birçok kişinin teknelerinin bazı limanlarda satılmayı beklediğine değinen Gökova, yolculuğun tahmin edilenden daha masraflı olduğunu vurguladı.

Turlarında uğradıkları 75 durakta sadece bürokratik işlemler için 52 bin dolar harcamak zorunda kaldıklarını ifade eden Gökova, bazı adalarda domatesin kilogramının 32 dolardan satıldığını belirtti. Yakın bir zamanda denizden dünya turu yapmak isteyenlere Hint Okyanusu'nu unutmalarını öneren Gökova, şöyle konuştu:

"Korsanlar çok ciddi bir tehlike oluşturuyor. Hindistan'dan Umman'a geldiğimizde Maisa'yı uçağa bindirip göndermeyi planladım. Sonra tesadüfen Türk askeri gemisi oraya geldi ve bizi misafir ettiler. Onların desteği, Allah'ın yardımı ve şansımız sayesinde o bölgeden zararsız geçtik. Korsanlara haber verebilecekleri için, yerel yöneticilere ve acentecilere hep ters yön bildirdik. Yolda karşılaştığımız balıkçılara hediyeler verdik, geceleri ışık yakmadan ilerledik ve böylece korsanlara yakalanmadık."

Japonya'da meydana gelen tsunamide denizde olduklarını belirten Gökova, Pasifik'i geçerken eşi Maisa'nın, dalgaların farklı yönde ilerlemesi nedeniyle bir terslik olduğunu anladığını ve sonrasında büyük bir dalgayla karşılaştıklarını dile getirdi.

Tekneyle ilk turunu 20 yaşındayken yaptığına değinen Gökova, 62 yaşında ikinci kez dünyayı dolaştığını ifade etti. Gökova, "İnsanlar 20 yaşında bir gençken de 62 yaşında ihtiyar delikanlıyken de dünya turuna çıkabilir. Bunu ispat ettiğim için mutluyum" diye konuştu.

- MUĞLA