Rum Yönetimi, Petrol İhalesine Gösterilen İlgiden Memnun

Rum Yönetimi, Petrol İhalesine Gösterilen İlgiden Memnun

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, Doğu Akdeniz'de Petrol ve Doğalgaz Aranması İçin Açtığı İhale İçin Yapılan Başvurulardan "Memnuniyet Duyduğu" Bildirildi.

Rum Yönetimi, Petrol İhalesine Gösterilen İlgiden Memnun

Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aranması için açtığı ihale için yapılan başvurulardan "memnuniyet duyduğu" bildirildi.

Kıbrıs Rum Haber Ajansı'na göre, konuyla ilgili yapılan resmi açıklamada, gösterilen ilgiden memnuniyet duyulduğu ifade edildi. Açıklamada, "Başvurulardan biri, tek bir bölgede petrol çıkarmak için bir ABD şirketi. Diğer 2 parsel içinse başvuru Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere'den 3 şirketin oluşturduğu bir konsorsiyumdan. Başvurular yasalar çerçevesinde değerlendirilecek" denildi. Değerlendirmenin 2007 yılının sonundan önce tamamlanmasının beklendiği kaydedilerek, Rum Hükümeti'nin 2006

yılında Doğu Akdeniz'de 13 bölgeye ayrılan alanın 11 bölgesinde 2 sismik araştırma yaptıktan sonra araştırma ve petrol çıkarmak için ilk lisansı sunduğu hatırlatıldı. Ayrıca, Rum Hükümeti'nin girişiminin 4 Mayıs 2007 tarihinde AB Resmi Gazetesi'nde, 14 Mayıs 2007'de ise Rum kesiminin resmi gazetesinde duyurulduğu kaydedildi.

Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aranması için açtığı ihaleye başvurular bugün tamamlanmış ve ihaleye ABD'nin Teksas eyaletinin Houston kentinden Noble Energy adlı şirket ile Norveç, İngiltere ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden 3 firmanın oluşturduğu bir grubun başvurdukları bildirilmişti.

(TAK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA