Osmancık'ta 4 Halife Adına Yaptırılan Çeşmeler Restore Edilecek

Osmancık'ta 4 Halife Adına Yaptırılan Çeşmeler Restore Edilecek

Baltacı Mehmet Paşa Tarafından Çorum'un Osmancık İlçesi'nin Muhtelif Yerlerine 4 Halife Adına Yaptırılan Tarihi Çeşmeler, Tekrar İnşa Edilerek İlçe Turizmine Kazandırılacak.

Osmancık'ta 4 Halife Adına Yaptırılan Çeşmeler Restore Edilecek

Baltacı Mehmet Paşa tarafından Çorum'un Osmancık İlçesi'nin muhtelif yerlerine 4 Halife adına yaptırılan tarihi çeşmeler, tekrar inşa edilerek ilçe turizmine kazandırılacak.

4 Halife adına yaptırılan çeşmelerin bir tanesi Büyük Camii önünde eski haliyle dururken, diğer 3 çeşme ise zamana yenik düşerek yok olmuş. Hali hazırda 3 kitabenin korunarak bugüne ulaştığını aktaran Belediye Başkanı E. Serdar Kurşun, "Dördüncü kitabeye ulaşabilmek için araştırmalarımız devam ediyor. Kırılmış ya da çalınmış olmasından endişe ediyoruz, maddi ve manevi kıymeti tarif edilemeyecek kadar kıymetli olan bu kitabenin bulunması için hemşehrilerimizin desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bu konuda herhangi bir bilgisi olanların bize yardımcı olması istiyorum" dedi.

Büyük Camii önünde bulunan çeşmeyi restore ettirdikten sonra, diğer 3 çeşmenin aslına uygun olarak yaptırılacağını belirten Kurşun, "Şu anda çeşmemizin bir tanesi halen varlığını koruyor. İki çeşmemizin ise kitabeleri var fakat dördüncü kitabeyi bulamıyoruz. Yoğun bir araştırma ile bulabileceğimizi ümit ediyorum" diye konuştu.

(BÖ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA