Münih'te Nsu Kurbanları İçin Yürüyüş

Münih'te Nsu Kurbanları İçin Yürüyüş

Almanya'da aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün öldürdüğü 8'i Türk 10 kişi Münih'te düzenlenen yürüyüşle anıldı.

Münih'te Nsu Kurbanları İçin Yürüyüş

Almanya'da aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün öldürdüğü 8'i Türk 10 kişi Münih'te düzenlenen yürüyüşle anıldı.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesindeki karar duruşmasının ardından bina önünde toplanan yaklaşık 4 bin kişi, ellerinde NSU kurbanlarının fotoğraflarını taşıyarak kent merkezine yürüdü.

Nürnberg'de 2000'de öldürülen Enver Şimşek'in eşi Adile Şimşek, terör örgütü tarafından 2006'da Dortmund'da öldürülen Mehmet Kubaşık'ın eşi Elif Kubaşık ile kızları Gamze Kubaşık'ın da katıldığı yürüyüşte, NSU cinayetlerinin ve örgütün bağlantılarının aydınlatılması talebi yinelendi.

Göstericiler yürüyüş boyunca ırkçılık karşıtı sloganlar atarken, NSU cinayetlerinin ardından tartışmalı hale gelen iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatının (BfV) kapatılması çağrısında bulundu.

Yürüyüşte göstericilerin taşıdığı "Üstü örtülmeyecek!", "NSU aydınlatılsın!", "Irkçılığa karşı el ele" yazılı pankartlar dikkati çekti.

- Aşırı sağcılarla gerginlik

Öte yandan mahkeme çıkışında, duruşmayı izleyen aşırı sağcı bir grupla, sol görüşlü göstericiler arasında gerginlik yaşandı.

Davada sürpriz bir kararla serbest kalan Andre Emminger için karşılama pankartı taşıyan gruba sol görüşlü grup tepki gösterdi.

Gerginliğin daha da büyümesi, polisin müdahalesi ile engellendi.

Karar duruşması

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde 5 yılı aşkın süredir devam eden davanın karar duruşmasında, NSU'nun işlediği cinayetlerde ve diğer suçlarda suç ortaklığı yapan ve terör örgütü üyesi olan Beate Zschaepe'ye ömür boyu hapis cezası verildi.

NSU terör örgütüne yardım ve yataklıktan suçlu bulunan Ralf Wohlleben 10, Andre Emminger 2,5 ve Holger G. ise 3 yıl hapisle cezalandırıldı.

Dava sürecinde suçunu itiraf eden Carsten S. gençlik yasaları uyarınca 3 yıl hapis cezası aldı.

Salonda izleyici olarak bulunan Neonazilerin, savcılığın 12 yıl hapis cezası talep ettiği Andrea Emminger'in 2,5 yıla mahkum edilmesini alkışlaması, mahkeme heyetinin tepkisini çekti.

NSU davası

Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, 2 bombalı saldırı ve 15 banka soygunu yapmakla suçlanan NSU terör örgütü üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011'de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş ve intihar ettikleri öne sürülmüştü.

Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde 2013'ten bu yana görülen davada, NSU terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan Zschaepe, NSU üyelerinin son kullandıkları hücre evini ateşe verdikten birkaç gün sonra polise teslim olmuştu.

Davada, aralarında NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapmakla suçlanan Wohlleben, Emminger, Holger G. ve Carsten S. yargılandı.