Makedonya'da Hıdırellez Şenlikleri Başladı

Makedonya'da Hıdırellez Şenlikleri Başladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Makedonya'daki Türk toplumuyla yakından ilgilenmeye devam edecektir" dedi."22.Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali", Makedonya'nın güneydoğusunda...

Makedonya'da Hıdırellez Şenlikleri Başladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Makedonya'daki Türk toplumuyla yakından ilgilenmeye devam edecektir" dedi.

"22. Uluslararası Hıdırellez Bahar Şenlikleri Festivali", Makedonya'nın güneydoğusunda bulunan Valandova'ya bağlı Çalıklı Köyü'nde düzenlenen törenle başladı.

Hıdırellez Bahar Şenlikleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Tahir, törende yaptığı konuşmada, 22 yıl önce başlatılan festivalin uluslararası bir etkinliğe dönüşmesinden mutluluk duyduklarını söyledi.

Festivalin, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girmeye aday olduğunu belirten Tahir, "İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren bu listede yer alacağız" dedi.

Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Türk dili ve kültürünün 750 yıldır Balkanlar'daki emanetçisi olduklarını ve bu tür festivallerin Türk dili ve kültürün korunması açısından büyük önem taşıdığını belirtti.

TİKA'nın Üsküp Koordinatörü Mahmut Çevik de bu tür etkinliklerin, kültürlerin yaşatılması bakımından önemli olduğunu, TİKA olarak kültürel projelere desteklerinin devam edeceğini ifade etti.

-Başbakan Erdoğan, mesaj gönderdi-

Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Sökmensüer ise törende, festivalin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği mesajı okudu.

Başbakan Erdoğan'ın, yüzyıllardır kutlanan Hıdırellez'in, Çalıklı'da geleneksel hale gelen festival sayesinde yaşatılmasından duyduğu memnuniyeti ifade ettiği mesajında, şunlar kaydedildi:

"Baharın müjdecisi bu anlamlı bayramın, Makedonya'da barış içinde, bir arada yaşama kültürünün pekiştirilmesine ve Balkan halkları arasındaki ilişkilerin güçlenmesine katkıda bulunmasını temenni ediyorum.

Türkiye, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Makedonya'daki Türk toplumuyla yakından ilgilenmeye devam edecektir. Soydaşlarımızın Makedonya Cumhuriyeti'nin her alanda ilerlemesi için sağladıkları desteği aynı kararlıklık ve samimiyetle sürdüreceklerine olan inancım tamdır. Bu vesileyle Hıdırellez Bayramı'nın, UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne kaydı için Türkiye'nin öncülüğünde, Makedonya'nın da desteğiyle girişim başlattığımızı belirtmek isterim.

Yoğun çalışma programımdan dolayı davetinize icabet edemediğimi üzülerek bildirir, Makedonya Türkleri'nin ve festivale iştirak edenlerin Hıdırellez bayramını kutlar, sağlık ve esenlik dileklerimi iletirim."

-Festival 6 Mayıs'ta sona erecek-

Etkinlikte, çeşitli halk oyunları ekipleri gösterilerinin yanı sıra güreş müsabakaları ve Hıdırellez sergisi gerçekleştirildi.

Törene, Ukrayna'nın Üsküp Büyükelçisi Yuriy Gonçaruk, Makedonya Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği

(MATÜSİTEB) Başkanı Tahsin İbrahim, bazı belediye başkanları ile Türkiye'den çok sayıda davetli katıldı.

Festival, 6 Mayıs Pazartesi gününe kadar devam edecek. - VALANDOVA

Kaynak: AA