Madrid'de Şehir İçi Ulaşımda Elektrikli Bisiklet Dönemi Başladı

Madrid'de Şehir İçi Ulaşımda Elektrikli Bisiklet Dönemi Başladı

Madrid'de şehir içinde 123 noktaya kurulan bisiklet parkına 1560 elektrikli bisiklet konuldu.

Madrid'de Şehir İçi Ulaşımda Elektrikli Bisiklet Dönemi Başladı

İspanya'nın başkenti Madrid'de şehir içi ulaşımda elektrikli bisiklet dönemi başladı.  

Dünyanın birçok kentinde şehir içi bisiklet kullanımı son yıllarda teşvik edilen bir model olurken, Madrid'deki bu bisikletlerin elektrikli olması dikkati çekti.

BiciMAD adıyla bugün başlayan uygulamayla şehir içindeki 123 noktaya kurulan bisiklet parklarına toplam 1560 elektrikli bisiklet yerleştirildi.

Elektrikli bisiklet hizmeti yıllık abone (25 avro) ve turistik (15 avro) olmak üzere iki farklı şekilde olurken, yıllık abone olanlar ilk yarım saat için 50 sent diğer yarım saatlerde de 60'ar sent ödeyecek. 2 saatten fazla kullanımlarda ise her saat için 4 avro alınacak. Turistik kullanımda ise ilk yarım saate 2 avro, daha sonra saat başına 4'er avro ödenecek. Yasa gereği sadece 16 yaşın altındakiler elektrikli bisikleti kullanırken kask kullanmak zorunda kalacak.

Madrid Belediye Başkanı Ana Botella, ilk gün tanıtım amacıyla elektrikli bisikletle şehir içinde 1,5 kilometre yol katederken, bazı bisiklet dernekleri üyeleri de ona eşlik etti. Botella, basına yaptığı açıklamada, "Madrid'de şehir içi bisiklet kullanımı diğer İspanyol şehirlerine göre çok fazla değil ama son 1 yılda yüzde 17'lik bir artış var. Elektrikli bisikletle kullanıcı sayısının daha da artacağını düşünüyorum. Bu elektrikli sistem, benim kente verdiğim kişisel bir sözdü. Kolay ve pratik bir uygulama" dedi. 

İspanya'da yerel yönetimlerin katkılarıyla şehir içinde bisiklet kullanımı uygulaması 2007 yılından itibaren başlarken, Barcelona (6000 bisiklet), Valencia (2750 bisiklet), Sevilla (2500 bisiklet),  Zaragoza (1300 bisiklet), Valladolid (260 bisiklet) ve San Sebastian'daki (120 bisiklet) uygulamalar Madrid'den önce başlamıştı. Ancak Madrid'e benzer elektrikli bisiklet kullanımı sadece San Sebastian'da var. - Madrid