Kumluca'da "Kalıntısız Üretim İçin Biyolojik Mücadele" Sempozyumu Gerçekleştirildi

Kumluca'da "Kalıntısız Üretim İçin Biyolojik Mücadele" Sempozyumu Gerçekleştirildi

01.05.2015 09:58 | Son Güncelleme: 01.05.2015 09:58
Kumluca'da

Antalya’nın Kumluca ilçesinde bu yıl 16’ıncısı yapılmakta olan “Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali” kapsamında “Kalıntısız Üretim İçin Biyolojik Mücadele” konulu sempozyumu gerçekleştirildi.

Antalya'nın Kumluca ilçesinde bu yıl 16'ıncısı yapılmakta olan "Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali" kapsamında "Kalıntısız Üretim İçin Biyolojik Mücadele" konulu sempozyumu gerçekleştirildi.

Kumluca Belediyesi tarafından bu yıl 16'ıncısı gerçekleştirilen "Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali" etkinlikleri kapsamında Kumluca Ziraat Odası'nın katkıları ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü destekleriyle "Kalıntısız Üretim İçin Biyolojik Mücadele" konulu sempozyum yapıldı.

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, festival içerisinde bir de sempozyum olmasını planladıklarını ve sempozyumun konusunu da biyolojik mücadele olarak belirlediklerini söyledi. İlçede üretilen ürünlerin çoğunda biyolojik mücadelenin uygulandığını ifade eden Başkan Çetinkaya, "Geçmiş yıllara oranla çiftçimiz bilinçleniyor, tarım üretimimiz gelişiyor. Seralarımızın modernizasyonu, çiftçilerimizin kullandıkları ekipmanlar ve üretim metotları, biyolojik mücadeleye uygundur. İstatiksel veriler, çiftçilerimizin her geçen gün biyolojik mücadele yöntemlerini kullanımını artığını gösteriyor" dedi.

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan da, biyolojik mücadelenin önemini çok iyi bildiklerini, bu konuda en kapsamlı çiftçi örgütü olarak çiftçileri biyolojik mücadele kullanımı konusunda bilgilendirerek, biyolojik mücadelenin artmasını sağladıklarını söyledi.

Daha sonra moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Kumluca Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Sahriye Sönmez'in yaptığı ve konuşmacı olarak Kumluca Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mustafa Can, Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden Ziraat Yüksek Mühendisi Leyla Kahveci ve Biyolojik Mücadele Ürünleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (BİOTED) Başkanı Ali Eroğlu'nun katıldığı sempozyum başladı.

Sempozyumda ilk söz alan Kumluca Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Mustafa Can, "Biyolojik Mücadelenin Tanımı ve Kapsamı", Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nden Ziraat Yüksek Mühendisi Leyla Kahveci, "Örtü Altı Yetiştiriciliğinde Biyolojik Mücadelenin Yeri" ve Biyolojik Mücadele Ürünleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği (BİOTED) Başkanı Ali Eroğlu da, "Güvenilir Gıdada Biyolojik Mücadelenin Önemi" konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

Sempozyum sonunda, günün anısına Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Adem Aydın, Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, ve AK Parti ilçe Başkanı Arif Yavuzer, sempozyumdaki konuşmacılara plaket takdim ettiler.

Ayrıca, 16. Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali kapsamında sadece biyolojik mücadele ile yetiştirilen ürünlerin yarıştığı, sebze teşvik yarışması ödül töreni gerçekleştirildi.

Ödül töreninde dereceye giren çiftçilere Kumluca Belediyesi tarafından katılım belgesi, Kumluca Ziraat Odası Başkanlığı tarafından çeyrek altın verildi. - ANTALYA

Kumluca'da 'Kalıntısız Üretim İçin Biyolojik Mücadele' Sempozyumu Gerçekleştirildi
Kumluca'da 'Kalıntısız Üretim İçin Biyolojik Mücadele' Sempozyumu Gerçekleştirildi

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Kumluca'da "Kalıntısız Üretim İçin Biyolojik Mücadele" Sempozyumu Gerçekleştirildi - Antalya
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.12.2020 17:33:41. #1.15#
title