Kosova'da Olaylı Protesto

Kosova'nın Başkenti Priştine'de, 'Kendin Karar Ver' Hareketi Tarafından Örgütlenen ve BM Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin Kosova'nın Statü Çözümüne İlişkin Öneri Planı Karşıtı Protesto Gösterisine Katılanların, Hükümet ve Meclis Binasına Yürümesi Üzerine Polis Gösteriye Müdahale Etti.

Kosova'da Olaylı Protesto
10.02.2007 20:20 | Son Güncelleme: 10.02.2007 20:20

Kosova'nın başkenti Priştine'de, 'Kendin Karar Ver' hareketi tarafından örgütlenen ve BM Kosova Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin Kosova'nın statü çözümüne ilişkin öneri planı karşıtı protesto gösterisine katılanların, hükümet ve meclis binasına yürümesi üzerine polis gösteriye müdahale etti.

On binlerce kişinin katıldığı protesto gösterisi, göstericilerin kamu binalarının bulunduğu Skenderbey Meydanı'ndan yürüyüşüyle başladı. Birleşmiş Milletler (BM) Kosova Misyonu binası yakınlarında barikat ve polis güçleriyle karşılaşan göstericiler, UNMİK binası önünden geçmeyerek, şehrin merkez caddesine doğru yürüdü. Ellerinde Arnavut bayrakları ve 'müzakerelere hayır' pankartları taşıyan göstericiler, şehrin merkezindeki Kosova Hükümeti ve Kosova Meclisi binalarına yakın olan ulusal tiyatro binası önünde yine polis barikatıyla karşılaştı. Burada yapılan konuşmalarda Ahtisaari'nin Kosova statüsünün çözümlenmesini amaçlayan öneri planının Kosova'ya bağımsızlık getirmediği belirtildi. 'Kendin Karar Ver' hareketi lideri Albin Kurti, Ahtisaari planının aldatmaca olduğunu ve Kosova'ya bağımsızlık verilmeyeceğini, ayrıca bu planın Sırpların işine yaradığını söyledi. Kurti, Kosova liderlerinden oluşan Kosova Müzakere Heyeti'ni ağır bir dille eleştirdi.

Konuşmaların ardından barikatları kaldıran göstericilere, polis göz yaşartıcı bomba ve coplarla karşılık verdi. Kısa bir süre göstericilerle polis arasında yaşanan arbede, Uluslararası Polis Gücü'nün (UNMİK) yoğun olarak göz yaşartıcı bomba kullanmasıyla sona erdi. Kaçışmaya başlayan göstericiler polisten birkaç metre uzakta gruplaşarak, birlikte hareket eden Kosova Polisi ile UNMİK polisine taş atmaya başladı. Priştine'nin merkezi bir anda savaş alanına döndü. Göstericiler ve polis arasında çıkan çatışmada göz yaşartıcı bomba ve taşlar nedeniyle 40'a yakın gösterici ve 15 polisin yaralandığı bildirildi. Yaklaşık 20 gösterici de gözaltına alındı. Polis tarafından göstericilerin dağıtılması yaklaşık 4 saat sürdü.

(EK-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title