Antalya'da İki Mevsim Bir Arada: Kimi Kayak Yaptı, Kimi Yüzdü

Antalya'da İki Mevsim Bir Arada: Kimi Kayak Yaptı, Kimi Yüzdü

İki mevsimin bir arada yaşandığı Antalya'da kimi ziyaretçiler Saklıkent'te kayak keyfi yaparken, kimisi de 45 dakika mesafedeki Konyaaltı'nda yüzmenin tadını çıkardı.

Türkiye'de "turizmin başkenti" Antalya, yaz ayları kadar kış mevsiminde de ziyaretçilerine güzellikler sunuyor. Sahip olduğu güzelliklerle her kesimden ziyaretçisine farklı olanaklar sunan Antalya, tatilcilere 45 dakika arayla Konyaaltı'nda yüzme, Saklıkent'te kayak keyfi yaşatıyor.

BİRÇOK TARİHİ GÜZELLİĞİ BARINDIRIYOR

Şehir merkezindeki Kaleiçi'nde kentin ilk Türk İslam eserlerinden Yivli Minare, Kesik Minare, Hadrianus Kapısı (Üçkapılar) ve tarihi surlara ev sahipliği yapan Antalya'yı ziyaret edenler, bu güzelliklerle denizi ve zirvesi karlı Beydağları'nı izliyor.

45 DAKİKA MESAFEDE İKİ FARKLI MEVSİM

Kış aylarında güneşli günlerde sıcaklığın 15-20 dereceye ulaştığı kentte yaşayan vatandaşlar ve turistler denize giriyor. Konyaaltı sahilinde güneşlenen tatilciler, deniz kıyısından yola çıkıp 45 dakikada Saklıkent Kayak Merkezi'ne ulaşabiliyor.


SNOWBOARD VE KIZAKLA KAYMAK İSTEYENLERE KAPILARINI AÇTILAR

Beydağları'nda, şehirden 47 kilometre uzaklıkta ve bin 900 metre rakımda bulunan kayak merkezi, kış mevsiminde kayak, snowboard ve kızakla kaymak isteyenlere ev sahipliği yapıyor.

''KAYAK MERKEZİNİ BİR AY ÖNCE AÇTIK''

Kayak merkezi işletmecisi Cuma Özaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl kar yağışından memnun olduklarını söyledi. Bu sene kayak sezonunu bir ay önce açtıklarını ifade eden Özaydın, "Bu yıl insanlar Antalya'da kasımın sonlarında kaymaya başladı. Antalya denilince akla deniz, kum, güneş geliyor ama Antalya'da 4 ay kayak sezonumuz var. Türkiye'nin en az rüzgar alan pistine sahibiz ve çok güzel bir kar kalitesi var. Yaklaşık 2 metre civarında kar var." dedi. Özaydın, kayak merkezine vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini, günde yaklaşık 2 bin kişinin geldiğini, doluluk oranlarının yüzde 100'e yakın olduğunu bildirdi.

''ANTALYA'DA AVRUPA AYARINDA KAYAK PİSTLERİ VAR''

Antalya'da yaşayan emekli Kıyaz Apaydın ise 78 yaşında olmasına rağmen kış aylarında denize girdiğini, ardından da kayak yaptığını belirtti. Hayatını Antalya'da sürdürmenin ayrıcalığını yaşadığını kaydeden Apaydın, "Çocukluk yaşlarımdan bu yana kayakla uğraşıyorum. Antalya'da, Avrupa ayarında ve yarışmalara müsait kayak pistleri var. 78 yaşındayım ve hala kayak yapıyorum. Beni görenler şaşırıyor, 'Dede maşallahın var' diyor." şeklinde konuştu.


''DENİZE GİRİP ARDINDAN KAYAK YAPABİLİYORUZ''

Baki Karaçay da kaymayı yaklaşık 40 yıl önce Erzurum'da öğrendiğini anlatarak, "17 yıldır Antalya'da yaşıyorum. Denize girip ardından kayak yapabiliyoruz. Kayak fotoğraflarımı ve yüzme fotoğraflarımı sosyal medyaya koyunca insanlar çok şaşırıyor. Eski fotoğraflarımı koyduğumu sanıyorlar. " dedi.

''ANTALYA'DA 4 MEVSİM DENİZE GİRİYORUZ''

Konyaaltı plajında denize giren Mustafa Kökener, suyun çok güzel olduğunu söyledi. Denize ilk girdiğinde soğuğu hissettiğini, ardından alıştığını dile getiren Kökener, "Antalya'da 4 mevsim denize giriyoruz. Karlı dağlara bakarak yüzüyoruz, güneşleniyoruz. Bazı arkadaşlar da o dağlarda kayak yapıyor. Çok güzel bir şehirde yaşıyoruz. Herkesi Antalya'ya bu güzellikleri yaşamaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.