Kartepe Zirvesi'ne Doğru

Kartepe Zirvesi'ne Doğru
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince düzenlenen, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu "Kartepe Zirvesi"ne Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Eski Komiseri Günter Verhaugen'in de katılacağı bildirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesince düzenlenen, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu "Kartepe Zirvesi"ne Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Eski Komiseri Günter Verhaugen'in de katılacağı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, dünyanın önemli bilim, siyaset ve medya isimlerinin bir araya 26-28 Ekim'de Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde gerçekleştirilecek zirvenin, dünyada darbelere karşı bugüne kadar yapılmış en kapsamlı entellektüel buluşma olacağı belirtildi.

"Türkiye'de ve dünyada meydana gelen darbeleri, demokrasi, toplum, siyaset, sosyoloji, kültür, ekonomi, askeri anlamda entelektüel ve bilimsel zeminde değerlendirecek sempozyum, siyasi aktörleri de ağırlayacak." bilgisine yer verilen açıklamada, zirvenin açılış konuşmalarını Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ ve Fikri Işık, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun yapacağı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Doç. Dr. İbrahim Kalın'ın "15 Temmuz: Darbe, Demokrasi ve Uluslararası Sistem" konulu bir konferans vereceği aktarıldı.

Açıklama, Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Eski Komiseri Günter Verhaugen'in, "Avrupa Birliği Felsefesi ve Demokrasinin Darbelere Karşı Korunma Refleksleri" başlıklı konferans vereceği belirtilerek, sempozyumda Azerbaycan Meclis Başkanı Oktay Esadov ve Bosna Hersek Federasyonu Parlemantosu Temsilciler Meclis Başkanı Edin Music'in de konuşmacı olarak yer alacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 15 Temmuz'da yaptığı telefon konuşmasıyla Türk basın tarihine geçen Hande Fırat'ın da zirvede yerini alacağı anlatılan açıklamada, "Hande Fırat'ın yanı sıra Gazeteci-Yazar Nevzat Çiçek, Oğuz Haksever, Fatih Er ve Gazeteci-Yazar Nedim Şener, Al Jazeera Eski Ceo'su Wadah Khanfar gibi deneyimli isimler de medyanın toplumsal ve siyasal olaylardaki rolü ve küresel medyanın etki gücü hakkında konuşmalar yapacak." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun şu görüşlerine de yer verildi:

"Kartepe Zirvesi, Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu'nun kapsamı gereği, diğer 'darbe' konulu çalışmalardan farklı bir noktadadır. Kocaeli Kartepe Zirvesi ile insanlığı ilgilendiren küresel sorunların entelektüel ve bilimsel zeminde tartışıldığı uluslararası çapta bir platform oluşturduk. Zirvenin bu yılki ana etkinliği olan Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu, darbe girişiminin ülkemiz adına yarattığı toplumsal, siyasal, ekonomik ve sosyolojik tüm etkileri global ölçekte ele alacak ve darbelerin tarihi arka planını aralayacak."

Açıklamada ayrıca 26-28 Ekim'de gerçekleşecek Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu ve Kartepe Zirvesi kapsamında düzenlenen paneller ve konferanslarda dinleyici olmak için ön kayıt yaptırmak gerektiği, 1 Ekim'de başlayan kayıtlar ve dinleyici katılımının ücretsiz ve kontenjanla sınırlı olduğu, ön kayıtların "www.kartepezirvesi.com" internet adresinden yapılabileceği bilgisi verildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title