Ürdün'den, İsrail mahkemesinin Mescid-i Aksa'da "yüksek sesle ibadet" kararı açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

Ürdün'den, İsrail mahkemesinin Mescid-i Aksa'da "yüksek sesle ibadet" kararı açıklaması

AA - Laith Al - Güncel
 - Güncelleme:
Ürdün'den, İsrail mahkemesinin Mescid-i Aksa'da 'yüksek sesle ibadet' kararı açıklaması

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heysem Ebul Hul, Ürdün Kudüs Vakıfları ve Mescid-i Aksa İşleri Dairesinin, Aksa'nın tüm işlerini yönetmek ve girişleri düzenlemek için tek yetkili merci ve yasal otorite olduğunu bildirdi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heysem Ebul Hul, Ürdün Kudüs Vakıfları ve Mescid-i Aksa İşleri Dairesinin, Aksa'nın tüm işlerini yönetmek ve girişleri düzenlemek için tek yetkili merci ve yasal otorite olduğunu bildirdi.

Heysem Ebul Hul, İsrail mahkemesinin, Yahudi yerleşimcilerin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa'nın avlusuna düzenledikleri baskınlar sırasında "yüksek sesle ibadet etmeleri" ve "bazı ritüelleri gerçekleştirmelerine" izin verilmesi yönündeki kararına ilişkin açıklama yaptı.

"Uluslararası hukuk, içinde doğu Kudüs'ün de bulunduğu 1967'de işgal edilen Filistin toprakları üzerindeki İsrail yargısının egemenliğini kabul etmiyor" ifadelerini kullanan Hul, kararın Kudüs ile ilgili uluslararası yasal kararları açıkça delmek anlamına geldiğini, bunun Mescid-i Aksa'nın var olan hukuki ve tarihi statüsüne karşı tehlikeli bir ihlal olduğunu vurguladı.

Kararın hukuki bir dayanak olmaksızın alındığı ve bunun geçersiz olduğunu dile getiren Ebul Hul, Ürdün Kudüs Vakıfları ve Mescid-i Aksa İşleri Dairesi'nin, Aksa'nın tüm işlerini yönetmek ve oraya girişleri düzenlemek için tek yetkili merci ve yasal otorite olduğunu hatırlattı.

AA / Laith Al - Güncel

Mescit İsrail Ürdün Aksa Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title