Haberler

Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Kongresi Makedonya'da Gerçekleştirildi

Abone Ol

Eyüp SALİH / OHRİ, ( DHA )- Makedonya'nın Ohri şehrinde 4. Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Kongresi "Sınırların ötesi: Uyumlu bir dünya inşası" başlığı altında düzenlendi.

Eyüp SALİH / OHRİ, ( DHA )- Makedonya'nın Ohri şehrinde 4. Uluslararası Bilim, Kültür ve Spor Kongresi "Sınırların ötesi: Uyumlu bir dünya inşası" başlığı altında düzenlendi.

Kongre eş başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız açılış konuşmasında, bölgede sınırların ötesinde son bir kaç yılda meydana gelen olayların, uyumlu bir dünya inşaatına bölgenin ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterdiğini söyledi. Yıldız : " Türkiye'nin 2002 yılından itibaren istikrar sonucu dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girme hedefi, her geçen gün sağlam adımlarla ilerlemekte. Millet olarak tarihimize bakıldığında kongre başlığı olan uyumlu bir dünya inşası ideali her dönemde öne çıkıyor. Bu itibarla Türklerin himayesinde yaşayan milletler her zaman uyumlu yaşadıkları Türk devletleri dönemine özlem duymaktadır" dedi.

Musa Yıldız, Ohri şehrinin bu açıdan çok anlamlı olduğunu belirterek, Ohri'nin 1385 yılında Osmanlı himayesine girdiğini, 1912 yılına kadar burada Osmanlının çok hizmetler yaptığını ifade etti. Osmanlıya hizmet eden Hüseyin Paşa ve Arabacı Ali Paşa'nın Ohrili olduklarını vurgulayan Yıldız, burada alimlerin, irfan ehli insanların ve büyük devlet adamlarının da yetiştiğini söyledi.

Kongre'nin açılış konuşmalarından sonra sahneye çıkan folklor ekipleri farklı yörelerin oyunlarını sergilediler.

Kongreyle ilgili DHA' ya konuşan Uluslararası Bilim Kültür ve Spor Derneği Başkanı Dr. Taner Bozkuş, 4. Kongrenin Balkanların tanıtımına da katkı sağladığını, sınırlar ötesi uyumlu bir dünya inşaatı doğrultusunda; uluslararası barışı, sınırları aşıp kardeşliğin, barışın ve huzurun yer aldığı bir toplumun yaratılmasına katkı sağlama amacıyla kongreyi düzenlediklerini söyledi. Bozkuş, kongrenin tek amaçlı olmadığını farklı alanlarda çalışmaların yürütüldüğünü ifade ederek, kongrede spor, eğitim, hukuk, dil bilimi, felsefe, uluslararası ilişkiler konusunda; 400 katılımcının yer aldığını açıkladı. Kongrede Türkiye dışından, Amerika, Endonezya, Tayvan, Irak, Cezair, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan olmak üzere 24 ülkeden 40'a kadar yabancı katılımcı bulunuyor.

Kongreye bildiri sunmak için katılan Doç. Dr. Fatma Tezel Şahin, beden eğitimi öğretmenlerinin öz düzenleme yeterliklerinin incelemesi konulu sözlü bildiriyle kongreye katılımda bulunduğunu söyledi. Şahin, kongrenin ağırlıklı spor kongresi olmasına rağmen okul öncesi öğretim üyesi olarak kongrede bulunmasının sebebini de şöyle açıkladı:

"Son dönemlerde alan literatüre baktığımızda, disiplinler arası çalışmaların daha önemli olduğunu ve alana daha büyük katkı sağlayacağını düşünmemden dolayı katılıyorum. Araştırmamın sonucunda elde ettiğimiz bulgulara göre şöyle bir öneride bulunmak istiyorum. Bireylerin özdüzenleme yeterliklerinin eğitimine üniversite yıllarında değil, okul öncesi yıllarından itibaren aileleri de işin içerisine katarak ve ailelere de rehberlik ederek bireylere özdüzenleme konusunda rehberlik edinmesi gerektiği ve eğitimine başlanılması gerektiğine düşünüyorum."

Çalışmalarını spor psikolojisi üzerinde yürüten Doç. Dr. Perican Bayar Koruç ise kadın ve erkekler olmak üzere tüm gruplarda 3 yıldan beri egzersiz yapan bireylerde egzersiz motivasyon bağlamında ciddi değişiklikler olduğunu söyledi. Koruç araştırmasında; uygun koşullarda yapılması halinde özellikle içsel motivasyon değerlerinin ön planda tutulması bireylerin egzersize katılmalarında, zevk alıcı ortamların yaratılmasıyla egzersize katılım sağlanabileceği ve bunun devamlığının gelebileceği bulgularına ulaşıldığını ifade etti.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Makedonya Türkiye Eyüp Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Urfa dürüm tarifi! MasterChef Urfa dürüm nasıl yapılır? Adana dürüm tarifi! MasterChef Adana dürüm nasıl yapılır? Çöp şiş dürüm tarifi! MasterChef Çöp şiş dürüm nasıl yapılır? Tavuk şiş dürüm tarifi! MasterChef Tavuk şiş dürüm nasıl yapılır? 5 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 5 Aralık Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 5 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 5 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 5 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 5 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 5 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 5 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 5 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? MasterChef kaptanlık düellosu kim kazandı (Tahmin oyunu)? 4 Aralık (Sergen / Kıvanç) Eren – Hasan düello kim kazandı?
title