Haberler

Otizmli Çınar Fidancı, su korkusunu yenerek tek başına yüzmeye başladı

Güncelleme:

Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki otizmli Çınar Fidancı, su korkusunu yenip havuzda tek başına yüzmeye başladı. Baba Sercan Fidancı, iki yaşında otizm teşhisi konulan oğlu Çınar'ı, sosyal hayata uyum sağlaması ve öz güveninin artması amacıyla doktor tavsiyesiyle yüzme kursuna kaydettirdi. Tekirdağ Gençlik ve Spor Müdürlüğünün kursuna iki yıl önce başlayan Çınar, yüzme antrenörü Anıl Bulut ile haftada iki gün çalışarak su korkusunu yendi ve tek başına yüzmeye başladı.

Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde yaşayan 10 yaşındaki otizmli Çınar Fidancı, su korkusunu yenip havuzda tek başına yüzmeye başladı.

Baba Sercan Fidancı, iki yaşında otizm teşhisi konulan oğlu Çınar'ı, sosyal hayata uyum sağlaması ve öz güveninin artması amacıyla doktor tavsiyesiyle yüzme kursuna kaydettirdi.

Tekirdağ Gençlik ve Spor Müdürlüğünün kursuna iki yıl önce başlayan Çınar, yüzme antrenörü Anıl Bulut ile haftada iki gün çalışarak su korkusunu yendi ve tek başına yüzmeye başladı.

Baba Fidancı, AA muhabirine, "Suyun üzerinde oğlumu tek başına yüzerken görmek tarif edilemez bir duygu." dedi.

Oğullarının gelişimine destek olmaya çalıştıklarını vurgulayan Fidancı, havuz için haftada iki gün Muratlı ilçesinden Tekirdağ'a geldiklerini dile getirdi.

"Şimdi su altı eğitimi almaya çalışıyoruz"

Fidancı, esnaf olduğu için Çınar'ı Tekirdağ'a getirdiğinde dükkanında eşinin durduğunu ifade etti.

Oğlunun suya ilk girdiği zamanlarda çok zorlandığını ancak zamanla bunu aştığını anlatan Fidancı, "Elimizden geldiği kadarıyla mücadele etmeye devam ediyoruz. Suyun üstüne simitle birlikte giriyorduk. Onu atlattık ve paletleri attık. Şimdi su altı eğitimi almaya çalışıyoruz. Suyun altında yüzdürmeye devam ettirmeye çalışıyor hocamız." diye konuştu.

Antrenör Bulut ise özel çocukların su sporlarıyla sosyalleştiğini belirterek, Çınar'ın su korkusunu yendikten sonra büyük bir gelişme gösterdiğini söyledi.

İlk başlarda Çınar'ı suya alıştırmakta zorlandığını ancak zamanla güçlü bir bağ kurduklarını dile getiren Bulut, artık Çınar'ın havuzda kendi başına yüzebildiğini ifade etti.

Bulut, Çınar'ın kendi yaş kategorisinde yarışmalara katılmasını sağlamayı amaçladığını aktardı.

Kaynak: AA / Güncel

Tekirdağ Gençlik Muratlı Otizm Otizm Çınar Spor Baba Spor Güncel Haberler

Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar! AK Parti ikinci sırada, İYİ Parti'deki çöküş devam ediyor

Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar! AK Parti ikinci sırada, İYİ Parti'deki çöküş devam ediyor

Bunu yapan 16 yaşındaki bir kız çocuğu! Boğazını keserek öldürdüğü dayısını böyle sürükledi

Bunu yapan 16 yaşındaki bir kız çocuğu! Boğazını keserek öldürdüğü dayısını böyle sürükledi

Şimdi ABD ve İsrail düşünsün! Çin'den tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasına tam destek

Şimdi ABD ve İsrail düşünsün! Çin'den tam bağımsız Filistin devletinin kurulmasına tam destek

Bakmadan Geçme

İSG sınavı 35. Soru iptal mi edildi? ÖSYM İSG sınavı 35. Soru nedir, neden iptal edildi? Türkiye'de kuduz en çok hangi hayvandan bulaşır? Kedilerde kuduz ne kadar yaygın? İSG SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI! 2024 İSG sınav sonuçları nereden, nasıl öğrenilir? ÖSYM İSG sınav sonuçlarını duyurdu! 30 MAYIS GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI! Bugün burçları neler bekliyor? AŞK, KARİYER, PARA... Horoz Lojistik halka arz katılım endeksine uygun mu? Horoz Lojistik (HOROZ) halka arzı caiz mi, helal mi? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bugün Kabine Toplantısı yapılacak mı, gündemi nedir? YİĞİT AKÜ (YIGIT) KAÇ LOT VERECEK? Yiğit Akü katılım endeksine uygun mu? Zeynep Bastık'ın yeni sevgilisi kim? Zeynep Bastık ve Serkay Tütüncü sevgili mi? Maarif Vakfı nedir ne iş yapar? Türkiye Maarif Vakfı devletin mi? Köpekler uyutulacak mı? Sokak köpekleri neden, nasıl uyutulacak? Köpeklerin uyutulması nedir, nasıl yapılır? 2024 ZİLHİCCE ayı en zaman? Zilhicce ayı hangi gün başlıyor? Zilhicce ayının önemi nedir? Mehmet Yılmaz kimdir? Aramızda Kalmasın konuğu Mehmet Yılmaz kaç yaşında, nereli? Mehmet Yılmaz biyografisi! KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 30 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? ÖGG sınavları ne zaman? 109. Dönem ÖGG sınavları kaç saat sürecek, sınav giriş belgesi yayınlandı mı? 2024 TEMMUZ EMEKLİ MAAŞ ZAM ORANI! Memur ve emeklinin temmuz zammı ne kadar olacak?
Küresel kriz onları da vurdu! Özel hastane konkordato ilan etti

Küresel kriz onları da vurdu! Özel hastane konkordato ilan etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title