Haberler

İDOB, 'Mezopotamya'dan Ege'ye' Konserini Sanatseverlerle Buluşturdu

Güncelleme:

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Atatürk Kültür Merkezi'nde 'Mezopotamya'dan Ege'ye' konserini düzenledi. Konserde, Mezopotamya'dan günümüz Türkiye topraklarına uzanan hikayeler İlber Ortaylı tarafından anlatıldı.

İSTANBUL Devlet Opera ve Balesi (İDOB), dün akşam Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) ' Mezopotamya'dan Ege'ye' konserini sanatseverlerle buluşturdu. Gecede, Mezopotamya'dan başlayıp günümüz Türkiye topraklarına kadar uzanan hikayeler İlber Ortaylı tarafından anlatıldı.

AKM'de dün akşam geçmişten günümüze uzanan kültürel çeşitlilik ve tarihi hikayelerin müzik ile anlatıldığı 'Mezopotamya'dan Ege'ye' konseri sanatseverlerle buluştu. Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın anlatımları ile zenginleşen özel konserde, Mezopotamya'dan başlayıp günümüz Türkiye topraklarına kadar uzanan operatik hikayeler ele alındı. G.F.Händel, N.Kodallı, C.W.Gluck, W.A. Mozart, F. Tüzün gibi büyük bestecilerin yanısıra,  Sultan Abdülaziz ve Giuseppe Donizetti Paşa'nın eserlerinden seçilen parçalar, tenor Mert Süngü tarafından piyanoda Fügen Yiğitgil'in eşliğinde hayat buldu. Yaklaşık 60 dakika süren konserde izleyiciler, Mezopotamya'dan Ege'ye uzanan eşsiz müzikal yolculuk ile, farklı dönemlerin izlerini ve kültürel zenginlikleri keşfetme fırsatı buldu.

Konserde eserleri seslendiren tenor Mert Süngü'nün yurt dışında yaşayan parlak sanatçılardan biri olduğunu belirten İlber Ortaylı, "Bu programlar devam ettiği sürece yurt dışında yaşamak zorunda kalan opera sanatçılarımızın peyderpey bu memlekete geleceği ve bizlere kendilerini dinleme fırsatı vereceklerine hiç şüphem yok" dedi.

"TARİH OLARAK ESKİ DÜNYANIN MERKEZ NOKTASI"

Ortaylı, "Küçük Asya, mitolojide ve tarihe hiç şüphe yok ki bugün ki Türkiye Küçük Asya kıtası. Hem Yunanlıların hem Mısırlıların hem de Mezopotamyalıların mitolojisinde yer alan bir yer.  Tarih olarak da eski dünyanın merkez noktası. Onun için bestekarlar ve bilhassa opera sanatçıları, librettoları için klasik konuları, mitolojiyi ele aldıklarında ister istemez buraya geliyorlar" şeklinde konuştu.

Wolfgang Amadeus Mozart'tan da bahseden Ortaylı, "Mozart, opera dünyasının, musiki dünyasının hatta müziğin sınırlarını aşarak avrupa aydınlanmasının 18. asrın en önemli simalarından biri. Sadece 36 sene yaşayabilen ama çocukluğundan beri dehasıyla temayüz eden bu talihsiz insandır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Devlet Opera Ve Balesi İlber Ortaylı Mezopotamya İstanbul Türkiye Ege Sanat Kültür Müzik Kültür Sanat Güncel Haberler

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Netanyahu'ya ABD Kongresi'nde alkış tufanı! Skandal görüntülere Türkiye'den tepki

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Osmaniye'de iki grup arasında çıkan kavgada belediye başkanı da yaralandı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: İki devletli çözüm olmazsa, dördüncü Gazze savaşı çıkacak

Bakmadan Geçme

Galatasaray- Lecce maçından kareler ALES NE ZAMAN? || ALES/2 saat kaçta? ALES sınav giriş belgesi sorgulama ekranı! SON DAKİKA DEPREMLER || Tokat'ta deprem mi oldu? Deprem nerede oldu? LGS 2. Tercihler ne zaman? e-Okul lise nakil başvurusu nasıl ve nereden yapılır? MasterChef Türkiye 2024'te ana kadroya giren 11. yarışmacı kim oldu? MasterChef kim kazandı? 25 TEMMUZ HAMSTER KOMBAT GÜNLÜK ŞİFRE KOMBO | Hamster Kombat yeni şifre ne, nasıl kullanılır? Hamster Kombat nedir? 25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri
TBMM'de olduğunu unutmuşa benziyor! DEM Partili Sakık, ne kadar küfür varsa hepsini saydı

TBMM'de olduğunu unutmuşa benziyor! DEM Partili Sakık, ne kadar küfür varsa hepsini saydı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title