Erbil'de "5'inci Uluslararası Otomobil Fuarı"

Erbil'de "5'inci Uluslararası Otomobil Fuarı"

06.03.2014 16:48 | Son Güncelleme: 06.03.2014 16:48
Erbil'de

17 ülkeden 105 otomobil ve yedek parça firmasının katıldıdığı fuarda, motor silindir hacmi birbirinden yüksek lüks araçlar, alıcıların beğenisine sunuldu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentinde "5'inci Uluslararası Otomobil Fuarı" düzenlendi.

Kentin Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuara, 17 ülkeden 105 otomobil ve yedek parça firması katıldı. Fuarda klasik ve spor otomobil markaları, donanım ve motor güçleriyle birbirleriyle yarıştı. Lüks otomobillerin yanı sıra iş makinelerinin de sergilendiği fuara Iraklılar, büyük ilgi gösterdi. 

Fuarın açılışını yapan Erbil Valisi Nevzat Hadi, "Kürdistan'da 2013 yılında 4 milyar dolarlık araç ticareti yapıldı. Bunun yüzde 60'ını Irak'ın diğer bölgelerden gelen insanların alımları oluşturdu" dedi.  

Fuarın müdürü Abdullah Ahmet de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak genelinde etkin olmak isteyen firmaların, etkinlikte buluştuğunu ifade ederek, Irak otomobil piyasasının, Suudi Arabistan'dan sonra ikinci pazarı olduğunu söyledi.

Üç gün sürecek fuarda Land Rover, Jaguar, Range Rover, Audi, Changan, Volvo, Toyota, Hyundai, Nissan, Corolla, Kia ve Daewoo firmaları 2014 model araçlarını sergiliyor.

IKBY, lüks araçların yaygın olduğu bir bölge olarak biliniyor. Gümrük vergilerinin yok denecek kadar az olduğu bölgede motor silindir hacmi yüksek lüks araçlar, diğer ülkelere göre daha ucuz fiyata alıcı buluyor. Benzin fiyatlarının düşük olması nedeniyle insanlar genelde motor gücü yüksek, otomatik vitesli araçları tercih ediyor.

Satışlarda Toyota ve Hyundai önde

 Kürt bölgesinde sıcak iklim şartlarına uyumu ve daha ucuz olması nedeniyle daha çok Japon ve Kore otomobilleri rağbet görüyor. Japon markası Toyota, bölgede en çok araç satan firma iken Hyundai ikinci sırada geliyor. - Erbil

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title