Haberler

TİKA, Filistin'in Yabed Belediyesi'ne güneş enerjisi sistemi projesiyle destek oldu

Son Güncelleme:
Abone Ol

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin'in Yabed Belediyesi'ne güneş enerjisi sistemi projesi ile destek oldu. İşgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kenti, İsrail ordusunun bölgede özellikle bu yıl yoğunlaşan askeri saldırıları ve kuşatmaları nedeniyle ekonomik sıkıntıların yanı sıra İsrail'in elektriğine getirdiği kısıtlamalarla da mücadele ediyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin'in Yabed Belediyesi'ne güneş enerjisi sistemi projesi ile destek oldu.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kenti, İsrail ordusunun bölgede özellikle bu yıl yoğunlaşan askeri saldırıları ve kuşatmaları nedeniyle ekonomik sıkıntıların yanı sıra İsrail'in elektriğine getirdiği kısıtlamalarla da mücadele ediyor.

Cenin'e bağlı Yabed Belediyesi'ne ait iki su pompa istasyonu 24 saat çalışıyor ve yaklaşık 20 bin kişiye su temin ediyor. Elektriğin olmadığı bölgede bulunan su pompa istasyonunun jeneratörle çalıştırılması da belediye için ciddi bir külfet oluşturuyor.

Bu kapsamda TİKA, yılın önemli kısmını güneşli geçiren Yabed için güneş enerjisi sistemi projesi hayata geçirdi.

TİKA'nın çevre dostu enerji desteği projesiyle bir yandan belediye için tasarruf sağlanırken bir yandan da akaryakıtla çalışan jeneratörlerin doğaya saldığı karbondioksit ve sera gazlarının önüne geçilerek temiz enerji kullanımına katkı sunuldu.

Projenin Yabed'deki açılış törenine Türkiye'nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer, TİKA Filistin Koordinatörü Orhan Aydın, Yabed Belediye Başkanı Emced Atitreh ve belediye yetkilileri katıldı.

Belediye Başkanı Atitreh, açılışta yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin maddi ve manevi olarak her zaman Filistin halkının yanında olmasından ve Filistin'in her köşesine ulaşmaya çalışmasından memnuniyet duyduklarını" belirterek, Türk halkına şükranlarını sundu.

Kaynak: AA / Dünya

Batı Şeria Filistin Enerji Teknoloji Dünya Haberler

Bakmadan Geçme

Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (10 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Bursa'da Deprem mi oldu? Bursa'da nerede, kaç büyüklüğünde deprem oldu? PSG - Nantes maçı ne zaman? PSG - Nantes maçı hangi kanalda, saat kaçta? Açıköğretim sınavlarında kalem veriliyor mu 2023? Açıköğretim sınavlarında kalem, silgi, su, kalemtraş verilecek mi? AÖF sınavında kalem veriliyor mu? AÖF sınavında silgi, su, verilecek mi? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (9 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Saffet Sancaklı istifa mı etti? MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı neden istifa etti, sebebi ne? Yılbaşında okullar tatil mi? Yılbaşında okullar resmi tatil mi, değil mi? Yunan adaları 7 günlük kapı vizesi ne kadar, kaç TL? Yunan adaları kapı vizesi ücreti belli oldu mu? Süper Lig maçları nereden izlenir? Trendyol Süper Lig maçları hangi platformda yayınlanıyor? Keçiören Belediyesi hangi parti? Keçiören Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Keçiören Belediye başkanı kimdir? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı hangi kanalda, saat kaçta? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı ne zaman? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi kanalda, saat kaçta? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı ne zaman? Beşiktaş-Fenerbahçe maçı ilk 11'ler belli oldu mu? Beşiktaş-Fenerbahçe maçında kadroda kimler var? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı hangi statta oynanacak? Beşiktaş - Fenerbahçe maçı nerede, hangi stadyumda oynanıyor?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title