Bakan Faruk Çelik: "İmam Hatip Liseleri Konjöktürel Olaylara Kurban Edildi"

Bakan Faruk Çelik: "İmam Hatip Liseleri Konjöktürel Olaylara Kurban Edildi"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İmam Hatip Liselerinin Konjöktürel Olaylara Kurban Edilmesinin En Büyük Haksızlık Olduğunu Belirtti.

Bakan Faruk Çelik:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, imam hatip liselerinin konjöktürel olaylara kurban edilmesinin en büyük haksızlık olduğunu belirtti.

Bir dizi etkinliğe katılmak için Bursa'ya gelen Bakan Faruk Çelik, mezun olduğu İpekçiler Anadolu İmam Hatip Lisesinin pilav gününe katıldı. Burada imam hatip liselerinin durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Çelik, mezun olduğu okulun pilav gününde olmaktan mutluluk duyduğun vurguladı.

Türkiye'de bazı garipliklerin yaşandığını aktaran Bakan Faruk Çelik, "Aslında bu gariplikler 70 milyon insanımızın hiç bir kesiminde yoktur. Herkes kolkola iç içe kendi arasında sorunları barındırmadığı halde toplumun bazı kesimlerinde güven ortamının olmayışı ve güvenin tesis edilemeyişinden kaynaklanan malesef ülkeye kan kaybettiren çok büyük sorunlar öteden beri yaşanmakta. Bu sorunlar dün yaşandı, bugünde yaşanıyor, yarında yaşanacaktır. Kimse bulunduğu ortamı dikensiz gül bahçesi sanmasın öyle olmadı olmayacak sorunlar ve sıkıntılar her zaman olacaktır" dedi.

Türkiye'de çok acı garipliklerin yaşandığına dikkat çeken Bakan Faruk Çelik,"Ne kadar garip bir durum değil mi bir ülkede eğitim kurumları konjöktürel olabilir mi? Bir düşününüz bu okuldan mezun olmuş bir insan olarak söylüyorum. Bu gün ihtiyaç var buyurun, yarın ihtiyaç yok kapatın, ertesi gün tekrar ihtiyaç varsa müsade edin. Bu bastettiğiniz konu bir inanç meselesi, bir dinden diyanetten bahsettiğiniz bir konu. Bu konu konjöktürel hale getirilemez. Çünkü insanın doğuştan kazandığı temel bir haktır. Temel hak olan bir konuyu siz konjöktürel olaylara kurban ederseniz ve etmeye çalışırsanız, insana yapabileceğiniz en büyük haksızlık ve yanlışlık bu olacaktır" diye konuştu.

Bakan Faruk Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dün çok kıymetli olan bu okulların son dönemlerde dünya tek kutuplu hale gelince kıymetsiz olmasını nasıl izah edeceksiniz, nasıl buna bir anlam yükleyeceksiniz, bu tezinizi nasıl kabul ettireceksiniz?. Bu huzursuzluğu nasıl gidereceksiniz, Bunu aslında kimse izah edemiyur"

Yaşanan acı olayın Türkiye Cumhuriyeti'nde cereyan ettiğinin altını çizen Bakan Faruk Çelik, "Siz dün canla başla bu okulların açılması için gayret göstereceksiniz, boy boy fotograf verip insanların oyuna talip olacaksınız, ama belli bir süre geldiği zaman bu okullara dur diyecek yürüme diyeceksiniz. Biz bunları yaşadık yaşıyoruz ve faturalarıda kimlerin nasıl ödediğinide sizler çok iyi biliyorsunuz" diye koınuştu.

Kimsenin bu memleketin, cumhuriyetin nitelikleri ile sorunu olmadığının altını çizen Bakan Faruk Çelik, bunu sorun haline getiren belli çevrelerin bulunduğunu anlatarak, "Bu memlekette bulunan insanların yüzde 99'unun müslüman olduğunu herkes her seviyede ki insan ifade eder. yapılması gereken ülkenin yönetiminde ülkenin çeşitli kademelerinde bulunan herkes halkına milletine saygı duymak mecburiyetindedir milletinin değerlerine sahip çıkmak mecburiyetindedir. Siz ne yaparsanız yapın güç bende mantığı bir yere kadar gider bir yerden sonra gücün sökmediğini millet iradesinin neler başarabileceğini herkesin iyi bilmesi lazım" şeklinde sözlerini tamamladı.

Kaynak: CHA