Bakan Bağış,?ab Sürecinde Gördüğünüz Gibi İktidar Muhalefet El Eleyiz - Haberler
Haberi Paylaş

Bakan Bağış,?ab Sürecinde Gördüğünüz Gibi İktidar Muhalefet El Eleyiz

Bakan Bağış,?ab Sürecinde Gördüğünüz Gibi İktidar Muhalefet El Eleyiz
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde dün başlayan ve Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından düzenlenen'9.Yuvarlak Masa Toplantısı'na katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, demokratikleşme paketinin tüm AB...

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde dün başlayan ve Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından düzenlenen'9. Yuvarlak Masa Toplantısı'na katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, demokratikleşme paketinin tüm AB ülkeleri tarafından olumlu karşılandığını ve Cumhuriyet tarihinin en önemli reformunun yapıldığını söyledi. CHP Genel Başkan Yardımçısı Umut Oran ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da AB konusunda iştah azalması olduğunu ileri sürdü. Yalı Beldesi'ndeki Kempinski Barbaros Bay Hotel'de bugün sona eren toplantıya Egemen Bağış, CHP Genel Başkan Yardımçısı Umut Oran, eski bakanlardan Kemal Derviş'in yanı sıra farklı AB ülkelerinden 40'a yakın gazeteci, bürokrat, siyasetçi, toplum bilimci ve bakanlık temsilcisi katıldı. Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'nin önüne çıkardığı haksız engellerin Türk kamuoyu üzerinde olumsuz etkiler bıraktığını vurgulayan Bağış şunları söyledi'Toplantılarda yaşanan islamofobi gibi sorunların Türkiye'deki yansımalarını, Türkiye'nin yük olmaya değil yük almaya geldiğini, üyeliğimizin AB pastasını büyüteceğini anlatmaya çalıştık. Demokratikleşme paketi tüm AB ülkeleri tarafından olumlu karşılandı ve Cumhuriyet tarihinin en önemli reformu yapıldı. Paket AB standartlarını yakalama konusundaki kararlığımızı teyit de etmiştir. Başbakanımızın da vurguladığı gibi bu paket ne ilktir ne son olacaktır. Türkiye'nin attığı bu demokratikleşme adımlarının kendi bölgemiz için de bulaşıcı olmasını temenni ediyorum. Çok şükür Türkiye neredeyse son bir yıldır şehit haberler iyle üzülmüyor. İç huzurumuz adına önemli bir süreci yaşıyoruz.

Bağış daha sonra otelin havuz başında basın mensuplarına poz verdi. CHP Milletvekili Umut Oran'la sohbet etti, şakalaştı. Egemen Bağış, 'AB sürecinde gördüğünüz gibi iktidar muhalefet el eleyiz. Türkiye'nin AB süreci bizi de birleştiriyorö dedi. Umut Oran da, 'Bugüne kadar hep destek verdik. AB süreci önemli. Bu nedenle elimizden geldiğince desteğe devam. Ancak AB ile Türkiye arasındaki ilişkiler geldiğimiz süreçte durdu. Burada hem AB'den kaynaklanan bazı hususlar var. Bazı ülkelerin politikalarında değişiklikler var. Fransa ve Almanya gibi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'da AB konusunda iştah azalması olduö diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title