Antalya: Bakan Başesgioğlu Antalya'da

Antalya: Bakan Başesgioğlu Antalya'da

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sosyal Güvenlik Reformu'nun hayata geçtiği zaman, her ilde ve nüfusun belli bir seviyeyi geçtiği ilçelerde Sosyal Güvenlik Merkezleri'nin açılacağını söyledi.

Antalya: Bakan Başesgioğlu Antalya'da

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, Sosyal Güvenlik Reformu'nun hayata geçtiği zaman, her ilde ve nüfusun belli bir seviyeyi geçtiği ilçelerde Sosyal Güvenlik Merkezleri'nin açılacağını söyledi.

Bazı ziyaret ve açılışlara katılmak için Antaya'ya gelen Başesgioğlu, ilk olarak Vali Alaaddin Yüksel'i makamında ziyaret etti. Vali Yüksel'le bir süre sohbet eden Başesgioğlu, buradaki ziyaretinin ardından AK Parti Antalya İl Başkanlığı'na geçti. Burada İl Başkanı Hamza Taş ile görüşen Bakan Başesgioğlu, bir açılışın yapılacağı Altınkum Mahallesi'ne geçti. Başesgioğlu, burada yaptığı konuşmada, Çalışma Bakanlığı'nın 1945 yılında kurulmuş, devletin en temel bakanlıklarından biri olduğunu söyledi. Bakanlığın kuruluşunun 61. yıl dönümünü kutladıklarını belirten Başesgioğlu, buna rağmen kendi bakanlıklarına bağlı kuruluşların Türkiye'de hep kıyada köşede bırakıldığını belirtti. Sosyal Güvenlik Reformu'nun hayata geçtiği zaman her ilde ve nüfusun belli bir seviyeyi geçtiği ilçelerde Sosyal Güvenlik Merkezleri açılacağını belirten Başesgioğlu, vatandaşların artık ayrı ayrı Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK binalarında dolaşmayacağını, işlerini Sosyal Güvenlik Merkezi'nde çok kısa bir süre içinde halledebileceğini ifade etti.

Türkiye'nin kalıcı gündem maddesinin işsizlik ve istihdam sorunu olduğuna dikkat çeken Başesgioğlu, "Türkiye'de maalesef işsizlik sorunu, yapısal sorun halinde karşımızda durmaktadır. İşsizlik, hem hükümet hem işveren hem de sivil toplum kuruluşlarının birlikte mücadele etmesi gereken önemli bir sosyo-ekonomik problemdir" diye konuştu. 2002 yılından bu yana Türkiye'deki işsizlik oranlarının yaklaşık yüzde 10'lar civarında seyrettiğini vurgulayan Başesgioğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Hükümetimiz döneminde işsizlik oranı yükselmemiştir. Az da olsa genel işsizlik oranlarında bir düşüş gözlenmektedir. Örneğin Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) yayınladığı Mayıs dönemi sonuçlarına bakıldığında, genel işsizlik oranının yüzde 8.8 olduğunu görüyoruz. Bu 8.8'lik oran, 4 yılda ulaşmış olduğumuz en düşük orandır. 2003 yılı ikinci dönemde genel işsizlik oranı yüzde 10, 2004'ün aynı döneminde 9.3, 2005 aynı döneminde 9.2'dir. 2006 yılının Mayıs döneminde genel işsilik oranımız 8.8'dir. Bu, işsizlikle mücadele konusundaki gayretlerin ve ekonomik büyüme performansımızın istihdama yansıması konusundaki artışının göstergesidir."

Avrupa Birliği ülkelerine göre Türkiye'deki istihdam piyasalarının çok yapılı bir görünüm arz ettiğini belirten Başesgioğlu, "2005 yılında ekonomik büyüme karşılığında 1 milyon 100 bin civarında yeni iş yaratılmıştır. Ancak tarım istihdamında yaklaşık 1 milyon 84 binlik bir çözülme, bu yaratılmış olan değerin işsizliğin azaltılması mücadelesine tam yansımamasına neden olmuştur" ifadelerini kullandı.

Sosyal güvenlik açısından sürdürülebilir bir sistemin oturtulmaya çalışıldığını belirten Başesgioğlu, "Sosyal güvenliği, ulusal güvenlikle eşdeğer görüyoruz. Sosyal güvenlik sistemi sağlam bir toplum; kendi içinde kaynaşmasını, dayanışmasını sağlamış, kimsenin kimseyi kıskanmadığı, gıpta etmediği adil bir paylaşımın olduğu sistemdir. Bizim sosyal güvenik sistemimizin temelinde de bu vardır" dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından Altınkum Mahallesi'nde bulunan İşkur İl Müdürlüğü'nün yeni hizmet binasının açılışı yapıldı. Bakan Başesgioğlu, açılışın ardından yetkililer tarafından bina hakkında bilgi aldı.