ABD'nin Irak'taki Komutanı Orgeneral Davıd Petraeus:

ABD'nin Irak'taki Komutanı Orgeneral Davıd Petraeus:

Irak'taki Amerikan Birliklerinin Komutanı Orgeneral David Petraeus, İran'ın Şii Militanlar Vasıtasıyla Irak Devletine ve Irak'ta Bulunan ABD Güçlerine Karşı Savaştığını Savundu.

ABD'nin Irak'taki Komutanı Orgeneral Davıd Petraeus:

Irak'taki Amerikan birliklerinin komutanı Orgeneral David Petraeus, İran'ın Şii militanlar vasıtasıyla Irak devletine ve Irak'ta bulunan ABD güçlerine karşı savaştığını savundu.

ABD'nin Irak'taki birliklerinin komutanı Orgeneral Petraeus, Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komisyonu'na verdiği bilgide, İran'ın Irak'ta hem Irak devletiyle hem de ABD güçleriyle savaştığını ileri sürdü. Petraeus, "İran gittikçe artan bir biçimde, Irak'taki Quds kuvvetlerini Hizbullah güçleri gibi kendi çıkarlarına hizmet eden bir grup haline getirmeye çalışarak, hem Irak'a hem de ABD güçlerine karşı savaşıyor" dedi. Öte yandan Petraeus, Irak'taki ABD askeri sayısının Aralık ayında 4 bin

civarında azaltılacağını da ifade etti. Çekilen askerlerin yerine başka askerler ikame edilmeyeceğini belirten Petraeus, 2008 Temmuz'undaki büyük çekilme öncesi 4 tugay ile 2 büyük deniz taburunun 2008'in ilk 7 ayında çekileceğini de sözlerine ekledi. Petraeus, ABD askerlerinin zamansız çekilmelerinin de yıkıcı bir etkisi olacağını sözlerine ekledi.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA