'2010 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri'

'2010 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri'

Gazeteci-yazar Ümit Kaftancıoğlu Adına Düzenlenen Öykü Yarışmasında Dereceye Girenlere Ödülleri Verildi

'2010 Ümit Kaftancıoğlu Öykü Ödülleri'

Gazeteci-yazar Ümit Kaftancıoğlu adına düzenlenen öykü yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi'ndeki Kaftancıoğlu'nu anma gecesine, CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan Damal Belediye Başkanı Gülcemal Fidan, yazar Mehmet Güler, Toplumsal Bellek Platformu yöneticileri ve üyeleri ile Kaftancıoğlu'nun ailesi ve sevenleri katıldı.

Ümit Kaftancıoğlu'nun hayatını anlatan 'Bir Garip' adlı belgeselin gösterimiyle başlayan gecede, Sivas olaylarında yaşamını kaybeden şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok, Toplumsal Bellek Platformu adına bir konuşma yaptı.

Platformu örgütlemekteki amaçlarının, faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması ve cinayete azmettiricilerin ortaya çıkarılması olduğunu belirten Altıok, 'Tek tek ve başarısız kaldığımız hukuk mücadelesinde, toplumsal ve siyasal duyarlılığı harekete geçirerek, kaybettiğimiz yakınlarımızın kimler tarafından, neden öldürüldüğünü aydınlatabileceğimize inandık' diye konuştu. Altıok, ortaya koydukları çabanın, toplumsal barışa ve Türkiye'de benzer cinayetlerin bir daha işlenmemesine katkıda bulunacağına inandıklarını söyledi.

Meclis'e sundukları araştırma komisyonu kurulması önerisinin reddedildiğini kaydeden Altıok, 'Araştırma komisyonlarının yetkilerinin artırılacağı bir iç tüzük değişikliği, devlet sırrı kavramının içeriğinin sorgulanması ve siyasi cinayetlerde zaman aşımının kaldırılması konularında başta AKP olmak üzere Meclis'e baskı yapmaya devam edeceğiz' dedi. Ankara'da 11 Nisan 1980'de uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci-yazar ve TRT prodüktörü Ümit Kaftancıoğlu adına bu yıl 6'ncısı düzenlenen öykü yarışmasına 498 öykü katıldı.

Adnan Özyalçıner, Mehmet Güler, Öner Yağcı, Zeynep Aliye, Mustafa Sancar, Dr. Ali Naki Kaftancıoğlu, Dr. Canan Kaftancıoğlu ve Öztürk Tatar'dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda, Alaaddin Kara, 'Bir Mendil Kömür' adlı öyküsüyle birincilik, Macide Özcan 'Bilye' adlı öyküsüyle ikincilik, Nazır Şentürk de 'Zurnacı' adlı öyküsüyle üçüncülük ödülünü kazandı. Şahsene Camız 'Dirlik', Bedi Gümüşlü 'Dokuz Sultan Tepesi', Hasan Çolak 'Kayıp Vicdan', Sami Özbil 'Kar Yangını', Nesrin Göçtürk Kaya 'Babamın Karısı', Sultan Su Esen 'Kumandan Beni Yemene Gönder' ve Atiye Güner Tümüklü de 'Canlı Çuval' adlı öyküleriyle mansiyona değer görüldü.

Gece, halk ozanları Mazlum Çimen ve Mürsel Sinan'ın müzik dinletisiyle sona erdi.

(HTC-TUR-GK-GKH) - İSTANBUL

Kaynak: AA