Zonguldak 10. Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, Kortej Yürüyüşüyle Başladı

Zonguldak 10. Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, Kortej Yürüyüşüyle Başladı

Zonguldak 10. Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, Kortej Yürüyüşüyle Başladı.

Zonguldak 10. Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, Kortej Yürüyüşüyle Başladı

Zonguldak 10. Karaelmas Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali, kortej yürüyüşüyle başladı.

Festival için Fevkani köprüsü üstünde toplanan protokol üyeleri, yerli ve yabancı halk oyunları ekipleri, madenciler, Düzce Belediyesi Mehteran Takımı'nın öncülüğünde yürüyüşe geçti. Mehteran takımının çaldığı marş ve ezgiler, vatandaşların ilgisini çekti.

Zonguldak Valiliği önüne kadar yürüyen festival grupları ve vatandaşlar için bir tören düzenlendi. Tören, Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca'nın Atatürk Anıtı'na çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programa Zonguldak Valisi Erdal Ata'nın yanı sıra AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Fazlı Erdoğan ve Polat Türkmen, Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca, Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ramazan Denizer, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Uluslararası festival kapsamında bu yıl kente Gürcistan, Macaristan ve Romanya ile Giresun halk oyunları ekipleri geldi.

Programda konuşan Zonguldak Valisi Erdal Ata, belediyelerin yol, su ve diğer altyapı hizmetlerinin yanı sıra kentlerin toplumsal ve kültürel yaşamının gelişmesine katkı sağlayacak etkinlik yapma gibi görevleri olduğunu söyledi. Festivallerin kentlerdeki toplumsal yaşamı canlandırdığını ifade eden Vali Ata, etkinlikler süresince yurt dışından gelen katılımcılarla kurulan dostlukların pekişeceğini dile getirdi.

Zonguldak Beldiyesi'ne teşekkür eden AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Fazlı Erdoğan ve Polat Türkmen, festivallerin kentin toplumsal ve kültürel yaşamına katkı sağladığını anımsatırken, Zonguldak Belediye Başkanı Secaattin Gonca, uluslararası nitelikteki festivalin, bölgenin kültürel değerlerinin tanıtılması açısından önemli bir fırsat olduğunu belirtti.

Protokol üyeleri ve madenciler tarafından festival meşalesi yakıldı. Daha sonra mehteran takımı ve halk oyunları ekipleri gösteriler sundu. Gürcistan halk oyunları ekibindeki küçük öğrencilerin gösterisi ilgi gördü. Bu yıl, 10'ncusu düzenlenen Karaelmas Kültür ve Sanat Festivali, çeşitli etkinliklerle 22 Haziran Pazar gününe kadar sürecek.