Haberler

Ege'nin Kırkpınar'ında Başpehlivanı Kara

Muğla’nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe Mahallesinde bu yıl 23.sü düzenlenen Menteşe Yerküpe Yağlı Pehlivan güreşlerine 260 güreşçi katılırken, başpehlivanlığı finalde Ali Altun’u yenen 2004, 2007 ve 2008 yılları Kırkpınar Başpehlivanı Recep Kara oldu.

Muğla'nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe Mahallesinde bu yıl 23.sü düzenlenen Menteşe Yerküpe Yağlı Pehlivan güreşlerine 260 güreşçi katılırken, başpehlivanlığı finalde Ali Altun'u yenen 2004, 2007 ve 2008 yılları Kırkpınar Başpehlivanı Recep Kara oldu. Girişin ücretsiz olduğu güreşlere Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Vali Amir Çiçek, AK Parti Milletvekilleri Hasan Özyer ve Hasan Kökten, CHP Milletvekili Nurettin Demir, MHP Milletvekili Mehmet Erdroğan, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları kamu kurum müdürleri, Güreş Federasyonu eski Başkanı ve Muğla Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Bekir Çeker ile yaklaşık 5 bin kişi izledi.

23 YIL SONRA GÜREŞLERE BAKAN GELDİ

Sabah saatlerinde başlayan güreşler 12 kategoride yapılırken, 260 güreşçi kıyasıya mücadele etti. Güreşlerin ağalığını ise iki yıldır ağalığı güreş ağalığı yapan mermerci işadamı Sami Çoban 80 bin TL'ye güreş ağası oldu. Güreşler hakkında bilgi veren Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, "Yörük Türkmen geleneğinin devam etmesi için güreşleri iki yıldır girişleri ücretsiz yapıyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte hem güreşçi açısından, hem de izleyici açısından katılımı arttırmak istiyoruz. Bu yıl Menteşe Beşpinar Yağlı Pehlivan güreşlerine yaklaşık 260 pehlivan ve 5 bin kişilik bir katılımcı hedefledik. Ücretsiz yapmamızın nedenlerinden birisi halkın güreş alanına geldiğinde bilet istenmesi ve artık genç nesil bu tür organizasyonlara ilgi göstermiyor. Biz bu genç nesli bu tür ata sporumuzun da içinde bulunduğu etkinliklere katılımını sağlamak istiyoruz. Bu yıl 23'üncüsü yapılan güreşlerimize ilk defa Bakan düzeyinde bir katılım oldu. Sayın Ekonomi Bakanımız hemşehrimiz Nihat Zeybekçi güreşlerimize katılarak bizleri onurlandırdı" dedi

AKLINI VE RUHUNU SATMIŞ TERÖR ODAKLARI

Güreşlerde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ise terör odaklarını eleştirdi. Bakan Zeybekçi, "Bu güreşlere gelirken yanımda iki emanet getirdim. Birinci emanetim Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ve ikincisi de Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun selam ve sevgileri getirdim. Nasıl ki bu toprakların mührü olan milli ve manevi değerlerimizden birisi olan bu güreşlerimiz bizim için önemli ise, bayrağın rengini aldığı, 'Uğruna şehit olanlar varsa vatandır' denilen bu vatan uğruna canların veren şehitlerimizi de buradan minnetle anmak istiyorum. Son dönemde hain, namert, aklını ve ruhunu bir yerlere satmış olan egemen ahtapotun bir hain kolu olarak, yavrularımızı, askerlerimizi, polislerimizi saldırarak şehit eden hainleri de buradan lanetliyorum ve şehitlerimizi rahmetle anmak istiyorum. Hiç kimse merak etmesin, bu toprakların en küçük çakıl taşını bile alamayacaklardır. Bu vesile ile bu güreşlerimizin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve Kavaklıdere Belediyemize de teşekkür ediyorum" dedi.

23. Menteşe Yerküpe Yağlı Pehlivan güreşlerinde başpehlivanlık için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçe adına güreşen Ordu'lu Recep Karar ve Antalya Döşemealtı Belediyesi'nin güreşçisi Ali Altun karşılaştı. Karşılaşmada Başpehlivanlığı Ordu'lu Recep Kara kazandı. - MUĞLA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Kavaklıdere Kırkpınar Menteşe Muğla Yerel Haberler

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Sokak köpekleriyle ilgili düzenleme Meclis'e geliyor

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen 'seferberlik' hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Erdoğan'ın 34 yıl sonra gelen "seferberlik" hamlesi ne anlama geliyor? AK Parti'den açıklama var

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Çocuk istismarı şüphelisinin ölümünde 2 polis ve bekçiye hapis cezası

Bakmadan Geçme

Ergin Ataman kimdir? Ergin Ataman kaç yaşında, nereli? Ergin Ataman hayatı ve biyografisi! LoL çöktü mü? 23 Mayıs LoL giriş ekranı neden açılmıyor? Vedat Zorba kimdir? Şehit Piyade Sözleşmeli Er Vedat Zorba nereli, memleketi neresi? Valorant Gece Pazarı ne zaman? Gece Pazarı başladı mı? 23 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 23 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 23 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 23 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 23 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 23 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! UEFA Avrupa Ligi kupasını kim kazandı 2024? Atalanta Bayer Leverkusen maçı ne oldu, UEFA'yı kim aldı?
AK Parti'de bir istifa daha! Rize'nin ardından Adıyaman il başkanı da görevinden affını istedi

AK Parti'de bir istifa daha! Rize'nin ardından Adıyaman il başkanı da görevinden affını istedi

title