Rize - Uluslararası Tulum, Müzik Ve Sanat Festivali Başladı

Rize - Uluslararası Tulum, Müzik Ve Sanat Festivali Başladı

Bu Yıl İlk Kez Düzenlenen ve Bir Hafta Boyunca Sürecek Olan Uluslararası Tulum, Müzik ve Sanat Festivali 6 Ülkenin Katılımı ile Rize'nin Pazar İlçesi'nde Başladı.

Rize - Uluslararası Tulum, Müzik Ve Sanat Festivali Başladı

Bu yıl ilk kez düzenlenen ve bir hafta boyunca sürecek olan Uluslararası Tulum, Müzik ve Sanat Festivali 6 ülkenin katılımı ile Rize'nin Pazar İlçesi'nde başladı.

Etkinlik kapsamında Pazar Kaymakamlığı önünde toplanan Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan ve KKTC'den gelen halk oyunları ekipleri kortej yürüyüşü ile Pazar ilçe meydanına geldi. Burada düzenlenen festivalin açılış törenine Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, yabancı ülkelerin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Festival organizatörü Tekin Atacan, bu yıl ilki düzenlenen etkinlikle amaçlarının tulum ve türlerinin çalındığı ülkeler ile Kafkas, Baltık ve Balkan ülkeleri halk oyunları ekiplerini bir araya getirerek kültürleri kaynaştırmak olduğunu söyledi.

Festival Türkiye başta olmak üzere Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan ve KKTC'den gelen halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile devam etti. Vatandaşlar gösterileri büyük beğeni ile izledi. Alanı dolduran çok sayıda vatandaşın yanısıra kimi vatandaşlar da dans gösterilerini çatılardan izledi. Festival yarın Rize'nin Ayder yaylasında tulum ve türlerinin buluşması ile devam edecek.