Haberler

Macaristan Başbakanı Orban, İsveç'in NATO üyeliğini onaylamak için acele etmeyecek

Son Güncelleme:
Abone Ol

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsveç'in NATO üyeliğini onaylama konusunda aceleleri olmadığını belirtti. Orban ayrıca, Ukrayna'yı da uluslararası konularda desteklemeyeceklerini ifade etti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsveç'in NATO üyeliğini onaylama konusunda aceleleri olmadığını belirtti. Orban ayrıca, Ukrayna'yı da uluslararası konularda desteklemeyeceklerini ifade etti. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İsveç'in güvenliğinin şu an tehdit altında olmadığını ve bu ülkenin NATO üyeliğini onaylamak için acele etmeyeceklerini dile getirdi. Orban, Macaristan parlamentosunda yaptığı konuşmada, "Bizi, İsveç'in NATO üyeliğini kabul etmeye zorlayacak acil bir durum mu var? Ben böyle bir şey görmüyorum" ifadelerini kullandı.

İsveç'te dört yıl önce, okul eğitimi amacıyla kamu televizyonunda gösterilen bir videoda, Macaristan demokrasisinin son 12 yılda zayıfladığına dair içerikler yayınlanmış ve bu video geçtiğimiz günlerde Macaristan'da gündeme gelmişti.

"Rus enerjisine ihtiyacımız var"

Konuşmasında Avrupa Birliği (AB) tarafından planlanan, Avrupa'yı Rus enerjisinden tamamen bağımsız hale getirme girişimlerine de karşı çıkan Orban, bunun hem ülkesinin hem de Avrupa'nın çıkarlarına aykırı olduğunu dile getirdi. Macaristan'ın, Rusya'dan gelen doğal gaz ve petrole ihtiyaç duyduğunu kaydeden Orban, diğer yandan enerji tedariği için kaynaklarını çeşitlendirme amacıyla görüşmelerde bulunduklarını ve bu bağlamda Katar, Türkiye ve Azerbaycan ile temasların devam ettiğini bildirdi.

Orban'dan Ukrayna'yı desteklememe açıklaması

Macaristan Başbakanı Orban, parlamento kürsüsünden yaptığı konuşmada, Ukrayna'daki Macar etnik kökenlilere, daha önce sahip olduğu haklar iade edilene dek, Ukrayna'yı uluslararası konularda desteklemeyeceklerini de ifade etti.

"(Macar okullarını) Ukrayna okullarına dönüştürmek istiyorlar. Bu olmazsa, okulları kapatmayı amaçlıyorlar" diyen Orban, Ukrayna'nın batısında yaşayan Macar kökenlilerin hakları için mücadele etmeye devam edeceğini belirtti.

Budapeşte Kiev'in, Ukrayna'da yaşayan ve yaklaşık 150 bin kişiden oluşan Ukrayna vatandaşı Macar azınlığı ana dil hakkından mahrum bıraktığını savunuyor. Dönemin Ukrayna hükümeti, 2017 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile azınlıkların okullarda ana dillerini kullanmalarına kısıtlama getrmiş ve bu konu geçmişte de birçok kez iki ülke arasında tartışmalara neden olmuştu. Aralık ayında yapılacak olan AB zirvesinde, Ukrayna'nın Birlik'e katılım sürecinin başlayıp başlamayacağına dair karar verilmesi bekleniyor. Ukrayna'ya bu konuda yeşil ışık yakılabilmesi için, tüm 27 AB üyesi ülkenin onayı gerekiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, 2019 yılında bu göreve seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, ülkedeki azınlıkların, özellikle inançları ve dilleri ile ilgili haklarının korunmasına yönelik bir tasarı hazırlanmasının gerekli olduğunu vurgulamıştı.

Reuters,DW / ET,BK

DW Türkçe'ye VPN ile nasıl bağlanabilirim?

Kaynak: Deutsche Welle / Politika

Viktor Orban Macaristan Ukrayna İsveç Enerji Politika Haberler

Bakmadan Geçme

Gizem Bağdaçiçek kimdir, kaç yaşında? Gizem Bağdaçiçek neden gözaltına alındı? 8 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL? Bugün okullar tatil mi, var mı, yok mu? İstanbul'da bugün okullar da kar tatili var mı? BİM Aktüel Ürünler Kataloğu 8 Aralık : Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (8 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 2023: İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa barajlarında son durum nedir? Yağışlar barajları ne kadar doldurdu? Bugün maç var mı? 8 Aralık hangi takımın maçı var, saat kaçta? Dün gece deprem oldu mu? 8 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? BUGÜN HANGİ DİZİLER VAR 8 ARALIK | TV yayın akışı ve bugün hangi diziler var? Bu akşam hangi diziler yayınlanıyor? Enver Salih Dinçer sağlık durumu nasıl, neden öldü, yaşıyor mu? Enver Salih Dinçer hangi partiden? MÜGE ANLI CANLI İZLE 8 ARALIK | Müge Anlı Canlı İzleme Linki! Müge Anlı son bölüm neler oldu? Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (8 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Ziraat Türkiye Kupası Trabzonspor rakibi kim oldu? Trabzonspor ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Beşiktaş rakibi kim oldu? Beşiktaş ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Fenerbahçe rakibi kim oldu? Fenerbahçe ZTK hangi takımla eşleşti? Ziraat Türkiye Kupası Galatasaray rakibi kim oldu? Galatasaray ZTK hangi takımla eşleşti?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title