Oscar Oylarını Pwc'den Sadece İki Kişi Bilecek

Oscar Oylarını Pwc'den Sadece İki Kişi Bilecek

Uluslararası Danışmanlık ve Denetim Şirketi Pricewaterhousecoopers (Pwc) Yetkilileri, Bu Yıl 81'inci Kez Verilecek Olan Oscar Ödülleri İçin 75'inci Kez Academy Of Motion Picture Arts And Sciences'ın (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi) Oy Sayım İşlemini Yürütüyor.

Oscar Oylarını Pwc'den Sadece İki Kişi Bilecek
07.02.2009 01:34 | Son Güncelleme: 07.02.2009 01:34

Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi PricewaterhouseCoopers (PwC) yetkilileri, bu yıl 81’inci kez verilecek olan Oscar ödülleri için 75’inci kez Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ın (Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi) oy sayım işlemini yürütüyor.

22 Şubat Pazar gecesi tüm dünyada canlı yayınlanacak Akademi Ödül Töreni’ne kadar, sonuçları sadece sayım işlemini yöneten Brad Oltmanns ve Rick Rosas bilecek. PwC’den yapılan açıklamada, Akademi Ödülleri oy sayım projesinde 75 yıldır yalnızca 12 şirket yöneticisinin yer alma ayrıcalığına sahip olabildiği belirtildi.

Sonuçları PwC’ye teslim ettiklerini belirten Akademi Başkanı Sid Ganis, "PricewaterhouseCoopers, bunca yıldır Akademi Ödülleri oylama işlemini güven ve bütünlük içinde, aynı geleneği sürdürerek gerçekleştiriyor. Bu uzun süreli ve sağlam işbirliğimizin daha çok uzun yıllar devam edeceğinden eminiz" dedi. PwC Los Angeles Yönetici Ortağı Oltmanns, Akademi adına Oscar oylama sürecini yürütmelerinin 75’inci yılını kutlamaları nedeniyle bu yılki ödüllerin kendileri için özel bir anlamı olduğunu belirtti.

Sırları koruyoruz

Oy sayım sürecini 8 yıldır yönettiği dile getirilen PwC Eğlence ve Medya Sektöründen Sorumlu Vergi Ortağı Rick Rosas, teknolojideki büyük gelişmelere rağmen oy sayım sistemini asla değiştirmediklerini belirterek, şunları söyledi: "75 yıldır, temelinde elle sayım olan bir sistemle oyları sayıyoruz. Akademi için doğru ve güvenilir sonuçları sunarken bu önemli sırları korumadaki yüzde 100 etkin yaklaşımımızdan hiçbir zaman taviz vermedik. Yıllardır süregelen bu geleneğin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum."

PwC’den yapılan açıklamaya göre, oy sayma işleminde güvenliğin tam olarak sağlanması için Oltmanns ve Rosas, sayım işlemi için kimsenin bilmediği bir mekanda çalışan ağzı sıkı bir grup PwC denetçisine liderlik ediyor. Oy verme yetkisi olan Akademi üyelerine gönderilen aday oy pusulaları, üyeler tarafından doldurulup geri toplandıktan sonra oy sayımından sorumlu PwC ortakları tarafından tek tek elle sayılıyor ve sonuçlar Akademi kurallarına göre bir çizelge içinde düzenleniyor.

Oyların sayımı için 75 yılda 1700 saat harcandı

75 yıldır PwC ekipleri tarafından sayılan oyların sayısının 440 bini, 1941’den bugüne kadar uygulanan sistemde ödül kazanan isimlerinin saklandığı zarf sayısının da 2 bin 500’ü aştığı belirtiliyor. PwC ekipleri, oyları saymak için 75 yılda 1700 saat harcadı.

Sonuçlar iki ayrı güzergáhtan salona gidiyor

OSCAR kazananların isimlerinin yazılı olduğu iki set mühürlü zarf, ödül gününe kadar bir kasada kilit altında tutuluyor. Güvenlik önlemi olarak ödülleri kazananların isimlerinin bulunduğu zarflar, PwC ortakları tarafından törenin yapılacağı salona farklı ve gizli iki ayrı güzergahtan getiriliyor. Ayrıca PwC ortakları zarfların çalınma olasılığına karşı bir önlem olarak, her kategoride kazananların isimlerini tek tek ezberliyor. Oscar kazananların kimlikleri, canlı yayında açıklanana kadar gizli tutuluyor. Kesin sonuçlar 17 Şubat’ta belli olacak.

Kaynak: DHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title