Okyanus Balıkları Yok Olma Noktasına Gelebilir

Okyanus Balıkları Yok Olma Noktasına Gelebilir

Dünyada Okyanuslarda Yaşayan Balık ve Diğer Canlıların, Mevcut Çevre Kirliliği ve Aşırı Avlanma Sürerse, 2048 Yılına Dek Yok Olabileceği Bildirildi.

Okyanus Balıkları Yok Olma Noktasına Gelebilir

Dünyada okyanuslarda yaşayan balık ve diğer canlıların, mevcut çevre kirliliği ve aşırı avlanma sürerse, 2048 yılına dek yok olabileceği bildirildi.

ABD'li bilim adamlarının, BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 1950-2003 yılları arasında dünyadaki tüm balık ve omurgasızlarla ilgili verilerini ve 1000 yıllık tarihi kayıtları 4 yıl boyunca inceleyerek yaptığı araştırma, denizlerdeki biyolojik çeşitliliğin çarpıcı bir biçimde azaldığını ve şimdiden türlerin yüzde 29'unun yok olma noktasında olduğunu gösterdi.

Bilim adamları, ellerindeki bilgiler ışığında 2048 yılına dek okyanuslardaki tüm türlerin yok olma noktasına geleceğini bildirdiler.

Science dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarı Boris Worm, midye ve deniz tarağından tuna ve kılıçbalığına dek tüm türlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkati çekerek, bundan fok balıkları, katil balina ve yunuslar gibi memelilerinin de etkilendiklerini kaydetti.

Worm, okyanuslardaki bu türleri yitirirken, tüm ekosistemlerdeki istikrar ve verimliliğin yitirildiğini vurgulayarak, okyanuslardaki türler yok oldukça okyanusların daha zayıf duruma geldiğini ve küresel iklim değişikliği gibi sarsıntıların etkisinden daha zor kurtulduğunu söyledi.

Kaynak: AA