Mersin: Silifke'de Sağanak Yağış

Mersin: Silifke'de Sağanak Yağış
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel

Mersin'in Silifke İlçesi'nde, Son 24 Saatte Metrekareye 125.4 Kilogram Yağış Düştüğü, Selden Dolayı Oluşan Hasarın Tespit Çalışmalarına Başlandığı Bildirildi.

Mersin'in Silifke İlçesi'nde, son 24 saatte metrekareye 125.4 kilogram yağış düştüğü, selden dolayı oluşan hasarın tespit çalışmalarına başlandığı bildirildi.

Mersin Vali Yardımcısı ve Silifke Kaymakam Vekili Ahmet Beyoğlu, kriz masasının, ilçede şiddetli yağmurdan dolayı oluşan selin hasar tespit çalışmalarının yapılması amacıyla yoğun çalışma içerisinde olduğunu belirterek, "İlçemizde 23.45 ile 00.20 saatleri arasında şiddetli ve yoğun olarak yağan yağmur sabaha kadar belli aralıkla devam etmiş, yağan yağmurun etkisiyle Silifke-Mersin Karayolu Esenbel mevkii, Altınorfoz mevkii ve Kızkalesi Beldesi'nde karayolu ulaşımı gece saat 24.00 itibariyle kapanmıştır. Taşucu-Silifke Karayolu'nun Kamyoncular Kooperatifi yakınında saat 01.45 itibariyle sel sularının taşıdığı moloz ve toprakların etkisiyle yol 45 dakika ulaşıma kapanmıştır. Saat 23.45 itibariyle başlayan yağışlardan Silifke-Konya yolunda trafik akışı devam etmiştir. Herhangi bir kapanma meydana gelmemiştir. Şiddetli yağışların yaptığı tahribat saat 02.00 itibariyle İl Kriz Merkezi'ne bildirilerek ilden araç takviyesi istenmiştir. Bu kapsamda Köy Hizmetleri'nin Tarsus Bakım İşletmesi'nden 2 kamyon ile 1 greyder, Mut Bakım İşletmesi'nden 2 kamyon, 1 greyder ile 1 kepçe, Erdemli Köy Hizmetleri'nden 1 kepçe yardım amacıyla ilçeye hareket ederek, ilçedeki çalışmalara başlamıştır" dedi.

İlçede, son 24 saatte metrekareye 125.4 kilogram yağış düştüğünün tespit edildiğini kaydeden Beyoğlu, "DSİ 62. Şube Müdürlüğü sorumluluk sahasında mevsim normallerinin üzerinde meydana gelen yağış sebebiyle; Silifke'de mevcut Akarca, Bebek, Soğanlı, Avşar, Kuruçay, Bucaklı ve Erdemli'ye bağlı Kızkalesi Mintan derelerinde dere tıkanmalarından ve taşkınlardan dolayı o bölgelerdeki yollar, tarım arazileri ve evler zarar görmüştür. DSİ ekiplerince taşkın zararlarının önlenmesiyle ilgili çalışmalara devam edilmektedir. Belediye ekipleri, Mukaddem Mahallesi sokaklarında taşkın sonrası temizlik çalışmalarında bulunmuştur. İlçemizde yağışlardan dolayı binlerce dönüm tarım arazisinin sular altında kaldığı, ürünlerin zarar gördüğü ve seraların etkilendiği görülmüş ve İlçe Tarım Müdürlüğü elemanlarınca hasar tespit çalışmalarına başlanmıştır. Yatırımcı kuruluşlardan DSİ, Köy Hizmetleri, Karayolları, Orman İşletme araçları, belediye araç ve ekipmanlarını merkeze toplayarak İlçe Kriz Merkezi ile koordineli çalışmalara başlanmıştır. Adana Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü bünyesinde görevli 17 kurtarma teknisyeni ve dalgıç bölgemize intikal etmek üzere yola çıkmıştır. Saat 06.30 itibariyle Kızkalesi ve Altınorfoz bölgesinde ağır araçlara tek şeritten geçiş verilmiştir. Yağışlardan dolayı ilçemizde herhangi bir can kaybı olmamıştır" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title