Haberler

Sudan'ın Port Sudan şehrinde Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı kutlandı

Güncelleme:

PORT Türkiye'nin Hartum Büyükelçiliği, Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla resepsiyon düzenledi.

PORT Türkiye'nin Hartum Büyükelçiliği, Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla resepsiyon düzenledi.

Port Sudan Türkiye Büyükelçiliği Geçici Ofisi'nde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla verilen resepsiyona, Sudan Dışişleri Bakan Vekili Ali es-Sadık, üst düzey askeri ve siyasi yetkililer, çok sayıda ülkenin büyükelçisi, büyükelçilik çalışanları ve Türk vatandaşları katıldı.

İstiklal Marşı ve Sudan Milli Marşı'nın okunmasıyla başlayan resepsiyonda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu.

Sudan Dışişleri Bakan Vekili Sadık, "Ülkesini azim ve kararlılıkla bölgesel ve uluslararası düzeyde güçlü ve nüfuzlu bir devlet yapmayı başaran kardeş Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılını tebrik ediyorum. Bu vesileyle Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan'ın tebriğini de iletiyorum." dedi.

Ticaret hacminin, ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin temeli olduğuna inandıklarını söyleyen Sadık, Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkilerinin siyasi ilişkilerle aynı seviyede olmadığını ifade etti.

Sudan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2021'de 380 milyon dolar iken 2022'de 680 milyon dolara ulaştığını anlatan Sadık, "Bu rakam, hala beklentilerimizin altında. Ticaret hacminin artırılması konusunda her iki tarafın da ilgisi ve isteği var."diye konuştu.

Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu da "Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına en derin saygı ve minnet duygularımızı ifade etmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yüzyılı, dağılmakta olan bir imparatorluğun kalıntılarından elde edilen başarı ve dönüşüm örnekleriyle doludur. Bugün güçlü ve gururlu bir millet inşa ettik. Türkiye, siyasi, ekonomik ve askeri açıdan bölgesel ve küresel merkez oldu." ifadelerini kullandı.

İkili ilişkileri, Türk ve Sudan halkının karşılıklı çıkarları doğrultusunda her alanda pekiştirip ilerletmek ve iki ülke arasındaki gerçek potansiyeli ortaya çıkarmak için ellerinden gelen gayreti sarf ettiklerini belirten Çobanoğlu, "Ülke genelinde barış ve istikrarın en kısa sürede yeniden sağlanacağını ve böylece başkent Hartum'a geri dönebileceğimizi umuyoruz. İkili ilişkilerimizi her alanda geliştirmeye devam edeceğiz." dedi.

Çobanoğlu, Sudan'ın çok farklı kültürleri barındırdığını ve konumuyla oldukça stratejik bir coğrafyada yer aldığını dile getirerek, "Güçlü ve istikrarlı bir Sudan, Kuzey Afrika ve Orta Doğu'nun ve Sahra Altı Afrika'nın güvenliği için zorunlu ve elzemdir. Bu nedenle Türkiye, Sudan'ın istikrar ve güvenliğinin yanı sıra Sudan halkının huzur ve refahını da destekleme çabasında olmuştur ve her zaman da öyle kalacaktır." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA / Güncel

Türkiye Cumhuriyeti Türkiye Hartum Sudan Ekonomi Güncel Haberler

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Erdoğan'dan İmamoğlu'na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Helikopterin enkazını bulan Akıncı, İran'da paniğe neden oldu: Füzelerimizin yeri ifşa oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İran'daki helikopter kazası nedeniyle 1 günlük milli yas ilan ediyoruz

Bakmadan Geçme

21 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? X çöktü mü, Twitter çöktü mü, sorun mu var, problem ne? 21 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 21 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 21 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 21 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Cüneyd öldü mü, intihar mı etti? Kızıl Goncalar Cüneyd diziden ayrıldı mı? 21 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Gaddar neden bitiyor? FİNAL YAPIYOR! Gaddar niye final yapıyor? Asgari kurumlar vergisi nedir, ne kadar olacak? Hangi şirketler asgari kurumlar vergisi ödeyecek?
Kocaeli'de genç kızın ölümüyle mide bulandıran gerçek emniyette gün yüzüne çıktı

Kocaeli'de genç kızın ölümüyle mide bulandıran gerçek emniyette gün yüzüne çıktı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title