Haberler

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde 'Eşbaşkanlık' Kararı

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde, 'Eş başkan çalışma yönetmeliği', AK Partili 11 meclis üyesinin karşı oyuna rağmen, DBP'li 33 meclis üyesinin oyu ile kabul edildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde, 'Eş başkan çalışma yönetmeliği', AK Partili 11 meclis üyesinin karşı oyuna rağmen, DBP'li 33 meclis üyesinin oyu ile kabul edildi. AK Partili 2 meclis üyesi ise, çekimser oy kullandı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi, olağanüstü meclis toplantısına Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Februniye Akyol, ilçe belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri katıldı. 'Belediye eş başkanları çalışma yönetmeliği' maddesiyle olağanüstü toplanan meclis, eş başkanlık yönetmeliğinin maddelerini tek tek okudu. Yönetmeliğin okunmasından sonra AKP'li üyeler, söz hakkı istedi.

AK PARTİLİ ÜYELER EŞ BAŞKANLIĞI 'LÜKS' BULDU

AK Partili Meclis Grubu Başkanı ve Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, eş başkanlık sisteminin lüks olduğunu savunarak, yerel yönetimler konusunda Avrupa ile aynı düzeyde olmadıklarından dolayı uygulamada da sıkıntıların baş göstereceğini öne sürdü. Demir, eş başkanlığın yetki karmaşasına da yol açabileceğini ifade ederken AK Parti grubu olarak eş başkanlığa ret oyu vereceklerini söyledi.

"HALKIMIZDAN EŞ BAŞKANLIK ONAYINI ALDIK"

DBP Meclis Grubu Sözcüsü üyesi Hafize Aymelek de, eş başkanlık sisteminin partilerinin tüzüğünde yer aldığını ve yerel yönetimlerde de böyle bir karara varıldığını ifade ederek, yerel seçimler öncesinde eş başkanlık sistemiyle seçime girdiklerini söyledi. Aymelek, eş başkanlığı yaşamın her alanında uygulamaya koyduklarını anlatarak, "Eş başkanlık bizim için bir ihtiyaçtır. Yaşamın her alanında eş başkanlık sistemini uygulayacağız. Biz eş başkanlık konusunda halkımızdan onay alarak seçime girdik. DBP'li üyeler olarak eş başkanlığa evet oyu vereceğiz" diye konuştu.

Partilerin grupları adına yapılan konuşmalardan sonra Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Februniye Akyol, eş başkanlık sistemini oylamaya sundu. Yapılan oylamada, DBP'li 33 kabul oya karşılık, AK Partili 11 meclis üyesi ret oyu verirken, AKP'li 2 üye ise çekimser oy kullandı. Oylama sonucunda, Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde 'Eş başkanlık sistemi' mecliste alınan kararla, yürürlüğe konulurken Februniye Akyol'un 'eş başkanlığı' kabul edilmiş oldu. - Mardin

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Hayrettin Demir Ak Parti Politika Güncel Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

Bakmadan Geçme

Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? Masterchef'te ana kadroya giren 3. kişi kim? Ana kadroda kimler var? MasterChef yeni bölüm tanıtımı izle!
21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title