Expo 2015 Milano'nun

Expo 2015 Milano'nun

Expo 2015'i Milano Kazandı. Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulunda Yapılan ve İzmir'in de Aday Olduğu Ortamda, 65'e Karşı 86 Oyla, Expo 2015'in İtalya'nın Milano Kentinde Düzenlenmesi Kabul Edildi.

Expo 2015 Milano'nun

EXPO 2015'i Milano kazandı. Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Kurulunda yapılan ve İzmir'in de aday olduğu ortamda, 65'e karşı 86 oyla, EXPO 2015'in İtalya'nın Milano kentinde düzenlenmesi kabul edildi.

Uluslararası Sergiler Bürosunun (BIE), EXPO 2015'in nerede yapılacağına dair kararını açıklamasıyla birlikte, uluslararası alanda daha fazla tanınma avantajına sahip olan Milano, rakibi İzmir'i geride bırakmış oldu.

Dünyanın 7. büyük ekonomisi olan İtalya'nın ''sanayi ve ticaret başkenti'' olarak kabul edilen Milano, EXPO 2015 için EXPO'lar ve benzer organizasyonlar konusundaki deneyimini ön plana çıkaran kampanyalar yürütüyordu.

İzmir'in ''Herkes İçin Sağlık: Daha İyi Bir Yaşam İçin Yeni Yollar'' başlıklı temasına karşılık yarışa ''Gezegenimizde Beslenme: Yaşam için Enerji'' temasıyla katılan Milanolu yetkililer, gerek sunumlarında, gerekse tanıtım çalışmaları sırasında kentin böyle büyük bir organizasyon için gereken altyapıya şimdiden sahip olduğunu vurguladılar.

Oylamanın ardından AA muhabirine görüş bildiren Büyükelçi Solmaz Ünaydın, ''Bugünkü seçim, gizli oylamayla yapılan bir seçim. Seçimin sonucu böyle oldu. Ama bugün gösterdiğimiz performansın, çabalarımızın çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Elimizden geleni yaptığımızı düşünüyorum'' dedi.