Haberler

KARDEMİR, Demir Yolu Aksları ve Çelik İmalatı İçin Yeni Tesisi Hizmete Aldı

Güncelleme:

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR), demir yolu aksları ve çelik imalatı için yeni tesisi hizmete aldı. Yıllık 20 bin ton dövme çelik imalatının yapılacağı tesiste, demir yolu aksları başta olmak üzere muhtelif çaplarda haddehane merdaneleri, aks, dövme şaftları ve takım çeliği imalatları gerçekleştirilecek. Yerli ve milli seri üretimle Türkiye'nin önemli kurumlarının ihtiyacını karşılayacak olan tesis, savunma sanayisi, ulaşım ve enerji gibi sektörlere hizmet edecek.

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları'nda (KARDEMİR) demir yolu akslarının dövülmesi başta olmak üzere muhtelif çaplarda haddehane merdaneleri, aks, dövme şaftları ve takım çeliği imalatını gerçekleştirecek tesiste üretime başlandı.

KARDEMİR'in bağlı kuruluşu Döküm Makina Sanayi ve Ticaret AŞ (KARDÖKMAK) tarafından yapılan 5 milyon dolarlık dövme çelik yatırımı düzenlenen törenle hizmete alındı.

Fabrikaya mart ayında tüm ekipmanların ulaşmasının ardından mekanik kurulum, mekanik ve sıcak testler tamamlanarak test süreçleri sonuçlandırıldı.

Yıllık 20 bin ton dövme çelik imalatının yapılması planlanan tesiste öncelikle demir yolu akslarının dövülmesi olmak üzere muhtelif çaplarda haddehane merdaneleri, aks, dövme şaftları ve takım çeliği imalatları gerçekleştirilecek.

Yerli ve milli seri üretimle Türkiye'nin önemli kurumlarının ihtiyacını karşılayacağı tesis, sanayi ekosisteminde başta savunma sanayisi, ulaşım ve enerji gibi önemli sektörlere hizmet edecek.

Başta demir yolu sektörü olmak üzere savunma sanayisi ve birçok alana hizmet edecek yatırımın ardından üretim süreci başladı.

"Ulaşıma, enerjiye, havacılığa ve savunmaya hizmeti hayata geçireceğiz"

Açılış töreninde konuşan KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 2500 tonluk presin ilk aşamada demir yolları için teker ve aksları döven bir hizmet olarak ilk adımı atacağını söyledi.

Presin 24 saat durmadan çalışabilecek nitelikte işler çıkartması gerektiğini belirten Demir, "Bir ülkenin sanayi ekosistemi, özellikle de ağır sanayi oluşturan unsurları, yerli kabiliyetler geliştirmediyse, nitelikli ürünlerini hayata geçirmediyse, ülkenin toptan bir milli sanayi hamlesinden bahsetmek çok kolay olmaz. İşte bu yönde adımlardan birisini bugün KARDÖKMAK bünyesinde atıyoruz." dedi.

Demir, Türkiye'ye katma değer sağlamanın her şeyin başında geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Katma değer sağlamak da yine katma değerli işler yapmak, kaliteli insan, kaliteli tesisat ve emekle oluyor. KARDEMİR'in ve KARDÖKMAK'ın önümüzdeki aylarda, yıllarda çok önemli ve değerli işlere imza atacağına yürekten inanıyoruz. Cevherden mücevhere kadar giden bir yolu takip etmek istiyoruz çünkü mücevher değer demek. Bizim profil demirimiz de yüksek alaşımlı çeliğimiz de teyit alaşımlarımız da hepsi birer mücevher ve daha da ileride çok daha nitelikli ürünlere doğru olan yolculuğumuzun bir adımı olarak görelim bunu. Çeşitli sektörlere, ulaşıma, enerjiye, havacılığa ve savunmaya hizmet verecek bir dizi ürünü, bir dizi hizmeti bu çatı altında inşallah hayata geçireceğiz. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum."

Demir yolu teker setini imzalayan Demir ve beraberindekiler, daha sonra 2 bin 500 tonluk presin çalışmasını izledi.

Açılışa KARDEMİR Yönetim Kurulu üyeleri, KARDEMİR Genel Müdürü Necdet Utkanlar, KARDÖKMAK Şirket Müdürü Murat Canbaz ve yetkililer katıldı.

Kaynak: AA / Ekonomi

Türkiye Karabük Ekonomi Haberler

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp 'tasarruf' vurgusu yaptı

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp "tasarruf" vurgusu yaptı

Gökçek laf attığına bin pişman oldu: Sen bir soytarısın, kes sesini

Gökçek laf attığına bin pişman oldu: Sen bir soytarısın, kes sesini

Bakmadan Geçme

İnci Taneleri final mi yapıyor, İnci Taneleri bitiyor mu? #128250 31 Mayıs Cuma Hutbesi yayınlandı! 31 Mayıs Cuma Hutbesi tam metni! #128220 Minnesota TW Dallas Mavericks NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 31 Mayıs Basketbol NBA CANLI İZLE! #127936 Sakaryaspor Bodrumspor maçı CANLI izle! (HD) 30 Mayıs Sakaryaspor Bodrumspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? 30-31 Mayıs hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? 30-31 Mayıs Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? 30 Mayıs Perşembe yarın okullar tatil mi, okul yok mu? İstanbul, İzmir, Ankara okullar tatil mi? Survivor bireysel dokunulmazlık oyununu kim kazandı 30 Mayıs Perşembe 2024? #128250 Survivor kim kazandı? 30 Mayıs Perşembe Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? #129300 Survivor CANLI izle! 30 Mayıs Perşembe TV8 Survivor HD izleme linki var mı? #128250 Hudutsuz Sevda 35. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Hudutsuz Sevda yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 İnci Taneleri 18. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs İnci Taneleri yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Aldatmak 71. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Aldatmak yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi!
Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title