Haberler

Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 6 ayda 6,8 milyar dolara ulaştı

Güncelleme:

Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde, bu yılın ilk yarısında Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 6,8 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Hollanda-Türkiye ticaret hacminin bu yıl 12,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel." dedi.

Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Arjen Uijterlinde, bu yılın ilk yarısında Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 6,8 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Hollanda-Türkiye ticaret hacminin bu yıl 12,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel." dedi.

Uijterlinde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yılın ilk yarısında Türkiye'ye en çok Hollandalı şirketlerin yatırım yaptığını söyledi.

İlk yarıda Hollanda ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 6,8 milyar dolara ulaştığını belirten Uijterlinde, "Hollanda-Türkiye ticaret hacminin bu yıl 12,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel." dedi.

Hollanda ve Türkiye ilişkilerinin uzun ve zengin bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Uijterlinde, ilk Hollandalı büyükelçinin 1612 yılında İstanbul'a geldiğini anlattı.

Hollanda'nın her zaman Türkiye'nin en önemli ticaret ortakları arasında yer aldığını kaydeden Uijterlinde, "Türkiye; Hollanda'ya mineral yakıt, hazır giyim ve genel olarak tekstil ürünleri, makine & parçaları, plastik ürünler, mobilya, metal eşya ihraç ediyor. Gıda ve tarım kategorisi, genel olarak iki ülke arasındaki ticaretin yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor ve her iki yönde de önemli katkı sağlıyor." ifadelerini kullandı.

"Hollanda, yatırılan sermaye miktarı açısından Türk yatırımcıların en çok tercih ettiği destinasyon"

Arjen Uijterlinde, geçen yıl Hollanda'nın, 863 milyon dolar doğrudan yabancı yatırım akışı ile Türkiye'de ilk sırada yer aldığını bildirdi.

Uijterlinde, "2002 ila 2022 yılları arasında Hollandalı şirketler, Türkiye'ye 28 milyar doları yatırım yaptı. Türkiye'de kayıtlı 3 binden fazla Hollanda menşeli şirket bulunuyor. Royal Dutch Shell, 1923 yılında Türkiye'de faaliyetlerine başladı ve Philips, 1930 yılında şubesini açtı." dedi.

İstanbul'un, Türkiye'de faaliyet gösteren Hollanda menşeli şirketlerin yarısından fazlasına ev sahipliği yaptığını aktaran Uijterlinde, Hollanda'nın, Avrupa'ya açılan kapı olarak, uluslararası işletmeler için "mükemmel" bir konum sunduğunu, bu nedenle pek çok Türk şirketi ve finans kurumunun Hollanda'ya yatırım yaptığını söyledi.

Uijterlinde, Hollanda'nın, yatırılan sermaye miktarı açısından Türk yatırımcıların en çok tercih ettiği destinasyon olduğunu vurguladı.

"100. yılı anmak için bir dizi ekonomik, kültürel etkinlik ve projemiz olacak"

Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Uijterlinde, Türkiye ve Hollanda ilişkilerine en önemli katkıyı aile bağlarının sağladığını ifade ederek, Hollanda'da 430 bin Türk kökenli vatandaşın yaşadığını, bu sayının Hollanda nüfusunun yaklaşık yüzde 2,5'ine tekabül ettiğini söyledi.

Bu insanların iki ülke arasında her alanda güçlü bir köprü oluşturduğunu vurgulayan Uijterlinde, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki yıl Hollanda ile Türkiye arasındaki dostluk anlaşmasının 100. yılı olacak. 100. yılı anmak için bir dizi ekonomik, kültürel etkinlik ve projemiz olacak. Bu yıl Türkiye'de yaşanan deprem felaketinde olduğu gibi trajik olaylar da ülkeler arasındaki dostlukları güçlendiriyor. Hem Hollanda hükümeti hem de özel kuruluşlar, ilk günden itibaren Türk yetkililerle birlikte çalışarak etkilenen bölgelere ve mağdurlara destek verdi. Hollanda çapında 1.600 bireysel yardım kampanyası düzenlendi. Son olarak, Türkiye'de faaliyet gösteren Hollanda menşeli firmalar deprem bölgesinde çocuk merkezi açtı. Boğaziçi yüzme yarışına katılan Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands, Türkiye'deki Hollanda Türk İşadamları Derneği ve Hollandalı Türk kökenli sanatçı Karsu Dönmez ile birlikte deprem bölgesi için bir yardım kampanyası daha başlattı."

Uijterlinde, depremin hemen ardından Hollanda'da düzenlenen yardım kampanyalarında 150 milyon avro toplandığını da bildirdi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Hollanda İstanbul Türkiye Ekonomi Haberler

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Nüfusunun yüzde 98'i Müslüman olan Tacikistan'da başörtüsü ve dini bayramlar yasaklandı

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Diyarbakır ve Mardin'deki anız yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Mide bulandıran görüntü! Köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalandı

Bakmadan Geçme

Bugün hangi maçlar var? EURO 2024 21 Haziran Cuma maç programı! #9917 #129300 Polonya Avusturya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Polonya Avusturya maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Polonya Avusturya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Polonya Avusturya maçı ne oldu? Polonya Avusturya maçı CANLI izle! (EURO 2024) Polonya Avusturya EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? TRT 1 canlı maç izle! POLONYA AVUSTURYA CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! Arka Sokaklar yeni bölüm yok mu, neden yok? 21 Haziran Cuma Arka Sokaklar yeni bölüm ne zaman yayınlanacak? Çırak filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Çırak filmi ne zaman, nerede çekildi? Miras filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Miras filmi ne zaman, nerede çekildi? Öldür Beni Sevgilim filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Öldür Beni Sevgilim filmi ne zaman, nerede çekildi? Delibal filmi oyuncuları kim, konusu ne, sonu nasıl bitiyor? Delibal filmi ne zaman, nerede çekildi? Vahşetin Çağrısı filmi oyuncuları kim, konusu ne, nasıl bitiyor? Vahşetin Çağrısı filmi ne zaman, nerede çekildi? #128250 Slovakya Ukrayna maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Slovakya Ukrayna maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? #9917 Slovakya Ukrayna maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Slovakya Ukrayna maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? #9917 Slovakya Ukrayna maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SONUCU! Slovakya Ukrayna maçı ne oldu? Slovakya Ukrayna maçı CANLI izle! (EURO 2024) Slovakya Ukrayna EURO 2024 maçını hangi kanal veriyor, şifresiz nereden izlenir? #9917
Yangın felaketinde 'elektrik hattı' şüphesi! Tanrıkulu, 'Olağan şüpheliler' dedi, DEDAŞ'tan yalanlama gecikmedi

Yangın felaketinde "elektrik hattı" şüphesi! Tanrıkulu, "Olağan şüpheliler" dedi, DEDAŞ'tan yalanlama gecikmedi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title