Düzce: Bakan Güler, Karadeniz'de Yapılan Doğalgaz Çalışmalarını İnceledi

Düzce: Bakan Güler, Karadeniz'de Yapılan Doğalgaz Çalışmalarını İnceledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Karadeniz'de Doğalgaz Aramanın Bir Risk Olduğunu ve Riski Göze Alarak Gazı Bulduklarını Söyledi.

Düzce: Bakan Güler, Karadeniz'de Yapılan Doğalgaz Çalışmalarını İnceledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Karadeniz'de doğalgaz aramanın bir risk olduğunu ve riski göze alarak gazı bulduklarını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, beraberinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yetkilileriyle birlikte, Düzce'nin Akçakoca İlçesi Çayağzı Kıyı İşletme Tesisi'nde incelemelerde bulundu. Kıyıda yapılan çalışmaları incelemesinin ardından Karadeniz'in 40 mil açığında bulunan ve kıyıya doğalgaz'ın getirilmesi için yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Enerji Bakanı Güler, çalışmanın yapıldığı platforma giderken bir ara teknenin direksiyonuna geçti.

Bakan Hilmi Güler, doğalgaz borusu döşeme platformuna sepete binerek çıktı. Yapılan çalışmaları tek inceleyen bakan kendisi ile birlikte gelen basın mensuplarına yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bakan Güler, Karadeniz'de doğalgaz aramanın bir risk olduğunu fakat bu riski göze alarak çalışmalara start verdiklerini belirterek, "Biz bir risk aldık ve bu riskin sonunda doğalgazı bulduk. Denizde ve karada hummalı bir çalışma sürerken su altına indirilen borular tek tek birbirine kaynak yapılıyor. TPOA yetkilileriyle birlikte doğalgaz bulduktan sonra üretime geçmek için boruların döşenmesi ve karadaki bağlantıları inceledik. Bu denetlemenin sonucunda burudan mutlu ayrılıyoruz. Denizin ortasında doğalgazı bulmak bir risk. Biz bu riski aldık ve bu yılda ilk gazı kullanacağız. 3 yıllık çalışmayı çok kısa bir sürede tamamladık. Bu kış kendi gazımızı Botaş borusuna vererek Türk milletinin hizmetine sunucağız. Bunun sonucu olarak inşallah dışa bağımlılığı azaltmış olacağız. Sonuç olarak yaptığımız çalışmalar bizi daha büyük bir rezervlere götüreceğine inanıyoruz. Kendi gazımızı daha fazla kullanmaya çalışacağız. Boruların aşağı indirilişini gördük. denizde bulunan bu platformda 192 kişi çalışıyor. Karadeniz'in dalgaları izin verirse normal şartlarda 10 gün içinde bağlantıyı tamamlayarak gazı kıyıya çıkartmış olacağız" dedi.

Bakan Güler, petrol konusunda da ümitli olduklarını ifade ederek, "Petrol konusunda ümitliyiz ama bu noktada sonuç almadan bir şey söylemem uygun değil. Matkabın ucu petrole değecek ondan sonra. çıkan petrolü yüzümüze sürerek göstereceğiz. 3 boyutlu sismik incelemeler yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Güler, incelemelerinin ardından Ankara'ya doğru hareket etti.