Dpü'de 'En Sönük' Mezuniyet Töreni

Dpü'de 'En Sönük' Mezuniyet Töreni

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) düzenlenen 2012-2013 eğitim-öğretim yılı mezuniyet töreni yoğun yağmur yağışı ve bir grup öğrencinin protestosu yüzünden 'sönük' geçti.

Dpü'de 'En Sönük' Mezuniyet Töreni

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) düzenlenen 2012-2013 eğitim-öğretim yılı mezuniyet töreni yoğun yağmur yağışı ve bir grup öğrencinin protestosu yüzünden 'sönük' geçti. Spor Salonu'na alınan mezuniyet törenini birkaç öğrenci 'sabote etmek' isteyince program erken bitirildi.

Çocuklarının mezuniyet sevincini paylaşmak için Kütahya'ya gelen çok sayıda öğrenci ailesi törenin düzenleneceği merkez yerleşkedeki belirlenen alandaki yerlerini aldı. Ancak bastıran yağmurla birlikte öğrenci ve aileleri kampus içerisindeki binalara sığındı. Yağmurun dinmemesi üzerine program Spor Salonu'na alındı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından program Uludağ Üniversitesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri ile başlatıldı.

Mezun öğrenciler adına üniversite öğrencilerinden Mustafa Özdemir bir konuşma yaptı. Özdemir, öğrenim hayatları boyunca kendilerine emeği geçen üniversite yönetimine ve hocalarına arkadaşları ve şahsı adına teşekkür ettiğini bildirdi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan da konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıktı. Mezuniyet mutluluğunu paylaşmak üzere aramızda nulunan herkese teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasına başlayan Rektör Karaaslan'ın konuşması bir grup öğrenci tarafından ıslıklarla engellemek istendi. Oluşan gürültüye rağmen konuşmasını sürdüren Rektör Karaaslan, "Program için kapsamlı bir konuşma hazırlamıştım. Ancak mezuniyet töreninden hemen sonra ilimizden ayrılmak zorunda olan öğrenci ailelerimizi daha fazla bekletmeden konuşmamı noktalıyorum" dedi.

Daha sonra programın şeref konuğu olan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz öğrenci ve ailelerine hitap etmek için kürsüye davet edildi.

Kütahya hakkında öğrenci ailelerine kısaca bilgiler veren Vali Yılmaz, "Kütahya'ya gelmişken ilimizi gezmenizi, görmenizi tavsiye ediyorum. Gittiğiniz yerlere de kuruluşun ve kurtuluşun merkezi olan Kütahya'dan selamlarımızı götürün" diye konuştu.

Vali Şerif Yılmaz'ın konuşması da bir grup öğrenci tarafından protesto edildi.

Vali Yılmaz, "Yuh çekmekle bu ülkeyi düzeltemezsiniz. Bu ülkeyi düzeltmek karşılıklı konuşmakla ve diyalogla olur. Ülkemizin dört bir yanından gelen anne ve babalarınıza saygı gösterin. Onlar sizin mürüvvetinizi görmek, sizlerin mutluluğunu paylaşmak için geldi" şeklinde konuştu.

Daha sonra sunucuların 10'dan geriye saymasıyla mezun öğrenciler keplerini havaya atarak mezuniyetlerini kutladılar.

Program, salondaki bazı öğrencilerin protestosu sonucu erken sona ererken, programa katılan protokol mensupları da salondan ayrıldı. - KÜTAHYA

Kaynak: İHA