CHP Myk Toplantısı Sona Erdi
Haberler » Politika » Haber

CHP Myk Toplantısı Sona Erdi

CHP, Gelecek Yıl Yapılacak Yerel Seçimlere Hazırlık İçin Çalışmalara Hızla Başlama Kararı Aldı.

CHP Myk Toplantısı Sona Erdi

CHP, gelecek yıl yapılacak yerel seçimlere hazırlık için çalışmalara hızla başlama kararı aldı.

CHP MYK, kurultayın ardından ilk toplantısını CHP Genel Başkanı Deniz Baykal başkanlığında gerçekleştirdi. Genel Merkez'deki toplantıda, partinin yeni yönetimi de belirlendi. Buna göre, Cevdet Selvi sivil toplum kuruluşlarından sorumlu, Onur Öymen de dış politikadan sorumlu genel başkan yardımcıları oldu. Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş örgütle ilgili, İstanbul Milletvekili Bihlun Tamaylıgil de ekonomi politikaları ile ilgili genel başkan yardımcısı olarak seçildi. Genel Sekreter Önder Sav'ın yardımcıları ise Algan Hacaloğlu, Mehmet Sevigen, Mehmet Ali Özpolat ve Mesut Değer oldu.

1 Mayıs'ta yaşanan olaylarla ilgili gensoru toplantısında Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi'nin, Sabah ve ATV'nin satışıyla ilgili yakın zamanda verilmesi planlanan gensoru önergesi ile ilgili toplantıda da Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasına karar verildi.

Toplantıda yerel seçimlere yönelik çalışmalara hızla başlanması kararı alınırken, Belediye Başkanları Toplantısı ve Bölge Toplantıları yapılması kararı da alındı. Yerel seçimlerle ilgili gezilerin yoğunlaşacağı ve en kısa zamanda da yerel yönetimlerle ilgili CHP politikalarının açıklanacağı öğrenildi. Bilim ve Kültür Platformu'nun da etkin şekilde canlandırılmasına karar verilen toplantıda, platformun başına Ankara Milletvekili Nesrin Baytok atandı.

Alınan bilgiye göre, toplantıda bir konuşma yapan Baykal, kurultayın CHP'ye yönelik beklentileri arttırdığını belirterek, hem genel merkez hem de organların bir beklentiye cevap vermesi gerektiğini söyledi. Daha çok gezi düzenleyeceğini açıklayan Baykal, MYK üyelerinin de bu gezilere katılacağını açıkladı. Son İzmir gezisinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Baykal, "Demek ki halk CHP'yi kucaklıyor. Buna cevap vermemiz gerekir" dedi. Baykal, kurultaydan yansıyan olumlu havanın ve yeni MYK'nın ortaya koyduğu heyecanın örgüte de yansıtılması için çalışılacağını belirtti. Baykal ayrıca, yerel seçimler için adayları da erken açıklamak için çalışmalar yapacaklarını söyledi. Kadın ve gençlik kollarının kongrelerinin de geciktirilmeden yapılacağını belirten Baykal, şu anda başkanı olmayan Kadın Kolları'na kongreler öncesinde bir atama yapılabileceğini de kaydetti.

Konuşmasında AK Parti'nin kapatma davası ile ilgili savunmasını da değerlendiren Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davayı düşürmeye yönelik anayasa değişikliğinden vazgeçmesinin memnuniyet verici olduğunu yineleyerek, olması gerekenin de bu olduğunu söyledi. Kapatmanın gerçekleşmesi durumunda olası bir erken seçimi de değerlendiren Baykal, kapanmaya bağlı erken seçim senaryolarının AK Parti'nin kafasının karışıklığını gösterdiğini iddia etti.

(MÜG-OK-Y)