25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü
Haberler » Yerel » Haber

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle açıklamada bulunan Adıyaman Barosu Kadın Komisyonu Üyesi Av.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle açıklamada bulunan Adıyaman Barosu Kadın Komisyonu Üyesi Av. Zeynap Saya, gelişen kadın hareketi ve insan hakları savunucularına rağmen, dünya toplumlarının şiddetin ortadan kaldırılması konusunda başarısız olduğunu vurguladı.

Dünya'da her üç kadınlar birinin şiddetin değişik biçimlerine maruz kaldığını kaydeden Av. Zeynep Saya, kadınların yaşam alanlarında şiddet görmeye devam ettiğini vurguladı. Kadınlara yönelik şiddetin durması için büyük ölçekli eylem planına ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Saya, "Öncelikle farkındalık oluşturma faaliyetleri, mağdur destek hizmetleri, iyi eğitilmiş kolluk kuvvetleri ve sivil toplumla işbirliğinin önemi ortadadır. Bunların yapılabilmesi için eşitlikçi bütçe şarttır. Eşitlikçi bütçe, kamu kaynaklarının kadınların özgül ihtiyaçlarını gözeterek dağıtılması demektir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için ellerimizi ve yüreklerimizi birleştirelim" dedi. - ADIYAMAN