"2. Bursa Eğitim Günleri Sempozyumu: Her Yönüyle Obezite"

"2. Bursa Eğitim Günleri Sempozyumu: Her Yönüyle Obezite"

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, insanları evlerinden dışarıya çıkartacak, hareket etmelerini sağlayacak tüm alt yapı hizmetlerinin, belediye başkanlarının sorumluluğunda olduğunu belirterek,...

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, insanları evlerinden dışarıya çıkartacak, hareket etmelerini sağlayacak tüm alt yapı hizmetlerinin, belediye başkanlarının sorumluluğunda olduğunu belirterek, "Kentlerimizi tasarlarken, şehrimizde yaşayan herkesi aktif yaşama yönlendirmek durumundayız" dedi.

Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, eğitim ve araştırma faaliyetlerine başlanmasının 2. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen "Her Yönüyle Obezite" konulu 2. Bursa Eğitim Günleri Sempozyumu, başladı.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki (Merinos AKKM) açılış törenine katılan Altepe, konuşmasında, güncel sağlık problemlerinden en önemlisi olan, gün geçtikçe artan obeziteyle ilgili sempozyumda 3 gün boyunca değerli sunumlar yapılacağını söyledi.

Söz konusu hastaneye bir yılda 2 milyon 66 bin kişinin geldiğini dile getiren Altepe, şunları kaydetti:

"Artık çağımızda insan ölümleri, bulaşıcı hastalıklardan çok bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, bulaşıcı olmayan hastalıklar, dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 60'ını oluşturmakta. 2008'de tüm dünyada gelişen 57 milyon ölümün 36 milyonu bulaşıcı olmayan hastalıklarla ilişkili olduğunu biliyoruz. Bu 36 milyonun ise 5 milyonu tütün kullanımı ve yaklaşık 3 milyonu da obeziteden kaynaklanmaktadır."

Spor sahaları, yürüyüş alanları ve bisiklet yolları ile insanları evlerinden dışarıya çıkartacak, hareket etmelerini sağlayacak tüm alt yapı hizmetlerinin belediye başkanlarının sorumluluğunda olduğuna dikkat çeken Altepe, "Bu bakımdan

'kentlerin doktorları belediye başkanlarıdır' diyebiliriz. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra aktif bir yaşam, obeziteyle mücadelede elimizdeki en güçlü silahlardan biri olacaktır. Kentlerimizi tasarlarken, şehrimizde yaşayan herkesi aktif yaşama yönlendirmek durumundayız" diye konuştu.

Açılış törenine, Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, AK Parti Milletvekili İsmet Su, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Yıldırım, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Yavuz Baştuğ, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek ve vatandaşlar katıldı.

Muhabir: Büşra Nur Özcan

Yayıncı: Kamuran Akkuş - BURSA