1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
Haberler » Güncel » 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü - Haber

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

Ağrı, Erzincan ve Tunceli'de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

, ve 'de, Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.


Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ağrı Şubesi tarafından yağan yağmura rağmen düzenlenen etkinlikte, ellerinde bayrak ve flamalarla Ağrı Belediyesi açık otoparkında toplanan grup, yağıştan şemsiye ve bayraklarla korunmaya çalıştı.


DİSK Ağrı Şube Başkanı Ersin Erincik, yaptığı konuşmada, emeğe saygı göstermeyen sermaye temsilcilerinin, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü boşa çıkarmaya çalıştıklarını savundu.


Türkiye İşçi sınıfının gözbebeği olan DİSK'in işçi sınıfının bütün kazanımlarında emeği olduğunu ifade eden Erincik, "Bugün burada da insan onuruna yakışır bir ücret aldıysak, inşallah taşeron iş kolunda çalışan üyelerimizi de bu seviyeye getirmek için canımız pahasına mücadele edeceğiz." dedi.


DİSK olarak her alanda olduklarını kaydeden Erincik, şöyle konuştu:


"Bütün siyasi partiler iktidara gelmeden önce duygularımızı okşuyorlar. Kimisi kadro, kimisi fazla maaş veriyor ama seçimi kazandıktan sonra kadrolu işçi yerine adını koyamıyorum şimdi hangi statüye alacaklar, onu da bilmiyorum. Biz kadro beklerken, mevcut duruma şükür edeceğimiz bir durumla karşı karşıya kalmışız. Bugün Bakırköy'de de bölgenin bütün illerinde yapılan etkinliklerle 1 Mayıs'ta bağırıyoruz, biz kamuda ayrımsız kadro istiyoruz. Kategorilere ayırmadan asıl iş, yardımcı iş yoktur. Bizim yapmış olduğumuz işler sürekli iş arz ediyor. Onun için hepimiz sürekli işçiyiz ve hepimiz kadro istiyoruz. Şimdi mevcut Bakan diyor ki biz kamu işletmelerine devir edeceğiz. Sivil taşerondan alıp, resmi taşerona devrediyor. Daha kötü olacak."


- Tunceli


Tunceli'de çeşitli sendika, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun ortak çağrısıyla Moğultay Mahallesi eski Devlet Hastanesi mevkisinde bir araya gelen yaklaşık 2 bin kişi, çeşitli pankartlar ve flamalar açarak, sloganlarla yürüyüşe geçti.


Araç trafiğine kapatılan Okullar Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi'nden geçen grup, Seyit Rıza Parkı'nda toplandı.


HDP Tunceli Milletvekili Alican Ünlü, Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, bazı ilçe belediye başkanlarının da katıldığı kutlamalar, yapılan konuşmaların ardından çekilen halaylarla sona erdi.


Erzincan


Erzincan'da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, sendika, dernek ve siyasi partilerin katılımıyla Cumhuriyet Meydanı'nda kutlandı.


Kutlamalar için ilk olarak eski otogarda toplanan gruplar, Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Gruplar, meydana girişte üst araması yapılarak alana alındı.


Eğitim-Sen Erzincan İl Temsilcisi Kemal Irmak, yaptığı konuşmada, alandakilerin ve tüm işçilerin bayramını kutladı.


Mini konser ve marşların okunduğu kutlamalar, çekilen halaylarla sona erdi.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler