Yozgat Testi Kebabının Testisi Artık Yozgat'ta Üretilecek
Haberler » Yerel » Haber

Yozgat Testi Kebabının Testisi Artık Yozgat'ta Üretilecek

Yozgat'ın Yöresel Yemeklerinden Olan ve Yozgat Adına Tescillenen "Testi Kebabının" Testisi Yozgat'ta Üretilecek.

Yozgat Testi Kebabının Testisi Artık Yozgat'ta Üretilecek

Yozgat'ın yöresel yemeklerinden olan ve Yozgat adına tescillenen "Testi Kebabının" testisi Yozgat'ta üretilecek.

Yozgat İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) bünyesinde kurulan Yozgat Testi işletme sahibi Musa Durak, Testi Kebabının Yozgat yöresine ait ve Yozgat adına tescilli bir yemek olduğunu belirterek, "Yıllar önce kebabın pişirildiği testiler de Yozgat'ta üretilirken, zaman geçtikçe bu üretim durmuş ve unutulmuş, testi ve diğer çanaklar Nevşehir'den karşılanır hale gelmişti. Bu nedenle biz Yozgat testisini üretmek için çalışma başlattık ve toprak ürünlerinden üretmeye başladık. Bundan sonra Yozgat adına tescilli olan testi kebabının testisi de ilimizde üretilecek" dedi.

Yozgat'ta testi kebabının dışında hediyelik eşya üretim sıkıntısının da bulunduğuna dikkat çeken Durak, "İlimizden başka illere veya ilimize gelen misafirlere Yozgat'a özgü, Yozgat'a mal olmuş bir hediye bulmakta zorluk çekiliyordu. Şimdi biz kurduğumuz bu tesiste başta toprak mamulleri olmak üzere ilimizin simgelerinden olan saat kulesi maketi yapacağız" dedi.

Tesiste başta testi olmak üzere, her türlü çanak, tabak, vazo ve süs eşyası yapacaklarını ifade eden Durak, "Şuanda Testi ve vazo üretimine başladık, yoğun şekilde siparişler alıyoruz. Üretime yeni geçtiğimiz için, ürünleri kuruması ve fırınlanması zaman alacağından siparişleri 15 gün sonra teslim etmeye başlayacağız. Mart ayının 15'inden sonra ise siparişlerimizi günübirlik teslim edeceğiz" şeklinde konuştu.

(ÖE-SE-Y) 01.03.2008 18:03 TSİ