Uzay Mimarisinde Türk Tasarımcı Ayşe Ören İmzası - Haberler
Haberi Paylaş

Uzay Mimarisinde Türk Tasarımcı Ayşe Ören İmzası

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Uzay Mimarisinde Türk Tasarımcı Ayşe Ören İmzası

Uluslararası ödüllü tasarımcı Ayşe Ören, ABD’de uzun dönem uzay yolculuklarında mekan tasarımına yönelik yaptığı sunumda, Deep Space ve NASA’nın ilgisini çekti.

Uluslararası ödüllü tasarımcı Ayşe Ören, ABD'de uzun dönem uzay yolculuklarında mekan tasarımına yönelik yaptığı sunumda, Deep Space ve NASA'nın ilgisini çekti.

Uluslararası yarışmalarda Türkiye'yi başarıyla temsil eden Ayşe Ören, ABD'de NASA bilim adamları ve Deep Spaces'in sahibi Rick Tumlinson gibi uzay teknolojisinin önde gelen isimlerinin önünde yaptığı sunumun ardından kuruluşun ilgisini Türkiye'ye çekmeyi başardı. Yaptıkları çalışmalara Ören'i de dahil etmek isteyen kuruluş, Türkiye'de uzay teknolojileri enstitüsü kurmak için harekete geçti. Kuruluş, uzay teknolojileri alanında araştırma yapmayı ve buradan yetişen Türk bilim insanlarını uzay madenciliği ya da mimarisi alanında istihdam etmeyi amaçlıyor.

Gelişmeler hakkında bilgi veren Ayşe Ören, Türkiye'de New World enstitüsü kurmak için harekete geçildiğini belirterek, "Amacımız, uzay teknolojileri alanında araştırma yapmak ve buradan yetişen Türk bilim insanlarını uzay madenciliği ya da mimarisi alanında yetiştirmek" dedi.

Ören, Deep Spaces'in sahibi Rick Tumlinson'un kendisinden uzay mimarisiyle ilgili tasarımlar yapmasını istediğini ifade ederek, kendisinin uzun süreli uzay yolculuklarında mekan tasarımları konusunda ilerleyeceğini belirtti. - İSTANBUL

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Türkiye, Ören, Yerel, Haberler

title