Haberler

Bursa'da Matematik Seferberliği Ödül Töreni ve Matematik Tarihi Bölüm Müzesi Açıldı

Güncelleme:

Dünya Matematik Günü etkinlikleri kapsamında Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Matematik Seferberliği temalı Resfebe Yarışması'nın ödül töreni ve Matematik Tarihi Bölüm Müzesi'nin açılışı gerçekleştirildi. Törene, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü, üniversite yetkilileri, akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Dünya Matematik Günü etkinlikleri çerçevesinde Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen "Matematik Seferberliği" temalı Resfebe Yarışması'nın ödül töreni ve Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü'nün kurduğu Matematik Tarihi Bölüm Müzesi'nin açılışı yapıldı.

Fakülte Binası'nda gerçekleştirilen törene Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, BUÜ Rektör Yardımcısı Cafer Çiftçi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Soner Can, Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Naci Cangül, akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

"Yeni matematikçiler ve bilim insanları sizlerden çıkacak"

Yarışmanın ödül töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Alireisoğlu, "Matematikle bir çocuk heyecanıyla buluşuyorsa, sevinciyle buluşuyorsa başarılı olur ve tüm engelleri aşar. Biz eğitimciler olarak buna inanıyoruz. Bugün buradan inanıyorum ki Ali Kuşçular, Kadızade-i Rumiler ve ileride biyografisinin başlangıcını elde edecek olan güçlü biyografiler, matematikçiler ve bilim insanları çıkacak. Bursa Uludağ Üniversitemiz ile el ele vererek yaptığımız bu güzel çalışmada bulunmuş olmaktan dolayı çok mutluyum. Böyle güçlü bir organizasyonlu programı da ancak üniversitemizin gayreti, çalışkanlığı, fedakarlığıyla yapabilirdik. Başta Rektörümüz Prof. Dr. Ferudun Yılmaz olmak üzere emeği geçen akademisyenlerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Önemli matematikçileri tanımak fayda getirir

BUÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cafer Çiftçi ise daha önce 4,5 yıllık dekanlık görevi yürüttüğü Fen-Edebiyat Fakültesi'nde minik öğrencileri görünce heyecanlandığını söyledi. Matematik Günü etkinliğine ev sahipliği yapmanın da kendilerini ayrıca mutlu ettiğini belirten Prof. Dr. Cafer Çiftçi, "Tüm hocalarımızın ve matematiği seven herkesin Dünya Matematik Günü kutlu olsun. Burada Bursa doğumlu önemli matematikçilerimizden olan Kadızade-i Rumi'yi anmadan geçemeyeceğim. Kadızade-i Rumi, astroloji ve matematik konusunda araştırmalar yapmış olan bir bilim insanıdır. Özbekistan'a giderek orada Uluğ Bey'in hocalığını yapmıştır. Onun dışında Ali Kuşçu'yu yetiştirmiştir. Böylesi bir günde kendi tarihimizden önemli matematikçileri de tanımanın fayda getireceğine inanıyorum. Programa katılan herkese teşekkür ediyor, ödül almaya hak kazanan öğrencilerimizi de tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

Matematik müzesi herkese açık olacak

Prof. Dr. İsmail Naci Cangül'ün "Oyun ve Matematik" konulu sunum gerçekleştirdiği programda, Matematik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Basri Çelik'in uzun yıllardır biriktirdiği çok sayıda matematiksel objenin yer aldığı ve matematiğin tarih boyunca insan hayatındaki önemini, uygulama alanlarını geçmişten günümüze kadar anlatan Matematik Tarihi Bölüm Müzesi'nin açılışı yapıldı. Prof. Dr. Basri Çelik, müzenin İl Milli Eğitim Müdürlüğüişbirliğinde Bursalı öğrencilerin ve her yaştan Matematik severlerin ziyaretine açılacağı bilgisini verdi.

Tören, Resfebe Yarışması'nda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Milli Eğitim Müdürlüğü Uludağ Üniversitesi Uludağ Dünya Bursa Etkinlikler Eğitim Yerel Güncel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title