Yakup Abdal Köyü'nün 50 Yıllık Rüyası Gerçek Oldu
Haberler » Güncel » Haber

Yakup Abdal Köyü'nün 50 Yıllık Rüyası Gerçek Oldu

Bayburt'un Demirözü İlçesi Yakup Abdal Köyünde Yapılan Sulama Göleti Törenle Hizmete Alındı.

Yakup Abdal Köyü'nün 50 Yıllık Rüyası Gerçek Oldu

Bayburt'un Demirözü ilçesi Yakup Abdal köyünde yapılan sulama göleti törenle hizmete alındı.

Törende konuşan Bayburt Valisi Kerem Al, geçtiğimiz yıl üç göletin temelinin atıldığını hatırlatarak, "Birini açtık, birini bugün açıyoruz. İnşallah çok kısa bir sürede diğerini de Aydıntepe'de açacağız." dedi. Vala Al, bu yatırımlar sürerken, hükümetin, devletin ve halkın kaynaklarını heba etmeden etkin şekilde kullanmaya çalıştıklarını söyledi. Bayburt Valisi Al, "Bize bu imkânları tanıyanlara şükran borcumuz var. Milletvekillerimize, İl Genel Meclisimize hülasa herkesin yakın desteğini gördük." dedi.

İl Özel İdare Genel Sekreteri ve çalışanlarının fedakârca çalıştıklarını ifade eden Vali Al, dileğinin bu tür göletlerin çoğalması ve kendin en büyük yarası olan göçün önüne geçmek olduğunu kaydetti.

AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal ise Bayburt'un genel itibariyle çiftçilik ve hayvancılıkla geçinen bir memleket olduğunu hatırlatarak, "Dolayısıyla sulamanın ne anlama geldiğini bu topraklarda yaşayan, buranın havasını soluyan herkes bilir. Bin bir emekle kardığınız topraktan yemyeşil bir başkaldırı gibi tabiatta devam etmeye çalışan, o yemyeşil bitkilerin hayatlarının tam orta yerinde susuzluktan kavrulduğunu görmek her çiftçinin ciddi bir problemidir. Onlara su kavuşturmak da bu toprağa hizmet etme aşkıyla yola çıkmış her ferdin önemli bir görevidir. Köyümüzün girişinde bir yazı okudum "Elli yıllık hasretimiz bitiyor." diye. Nasip bize imiş geldik ve yaptık. Hep beraber hizmete açıp, buranın güzelliklerini hep beraber yaşayacağız." şekline konuştu.

Milletvekili Battal, sulanabilir her karış toprağı sulamak gibi bir hedefleri olduğunun altını çizerek, "Bundan 7 yıl önce 5 bin dekar alanı sulamayı başaran Bayburt, bugün itibariyle buranın da hizmete açılmasıyla beraber 17 bin dekar alanı suya kavuşturmuş oldu. Bugün açacağımız gölet son yedi yılda açtığımız sekizinci gölet." ifadelerini kullandı.

Yakup Abdal Köyü Muhtarı Nuh Akyüz ise köylerinin 50 yıllık özlemi olan gölette emeği geçenlere teşekkür etti.

Törende, göletin yapımında emeği geçenlere plaket verildi. Törene, Bayburt Valisi Kerem Al, Bayburt milletvekilleri Ülkü Gökalp Güney ile Fetani Battal, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ziyeddin Babacan, daire amirleri, İstanbul Yakup Abdal Köyü Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Memiş ve Yönetim Kurulu üyeleri ve Yakup Abdal Köyü sakinleri katıldı.

(CİHAN)