İngiltere, WikiLeaks'in kurucusu Assange'ın ABD'ye iadesi talebini reddetti

İngiltere, WikiLeaks'in kurucusu Assange'ın ABD'ye iadesi talebini reddetti

04.01.2021 14:43 | Son Güncelleme: 04.01.2021 18:01

İngiltere'de Londra Merkez Ceza Mahkemesi, bilgisayar korsanlığı ve casusluğun da aralarında olduğu 18 suçtan yargılanan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın Amerika Birleşik Devletleri'ne iadesi talebini reddetti. Amerikalı yetkililer, mahkemenin kararına itiraz edeceklerini açıkladı.

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange, karar duruşması için başkent Londra'daki Old Bailey Mahkemesi'nde yargıç huzuruna çıktı. Hakim Vanessa Baraitser, Assange'ın intihar riskinin yüksek olduğunu ve ABD hapishanesinde özel idari önlemlere tabi tutulacağını kaydetti. Hakim, özellikle de istihbarat topluluğunun kendisine düşman olması nedeniyle, "gerçek bir risk altında" olduğunu açıkladı. Öte yandan ABD tarafının tarif ettiği prosedürlerin Assange'ın süper güvenlikli bir Amerikan hapishanesinde intihar etmenin bir yolunu bulmasını engellemeyeceğini vurgulayan Baraitser, Assange'ın akıl sağlığı nedeniyle iadesinin yanlış olacağını vurgulayarak, ABD'nin talebini reddettiğini duyurdu. Kararın duyulmasının ardından mahkeme önündeki Assange'ın destekçileri sevinç gösterisinde bulundu. ABD'nin kararı temyize götürmesi beklenirken, avukatlarının ise Assange'ın kefaletle serbest bırakılması için başvuru yapacağı açıklandı.

18 SUÇTAN YARGILANIYOR

ABD, Londra'nın dışındaki Belmarsh Hapishanesinde tutulan 49 yaşındaki Assange'ı bilgisayar korsanlığı ve casusluğun da aralarında olduğu 18 suçtan yargılamak için İngiltere'den iadesini istiyordu. ABD'ye iade edilmesi durumunda 175 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtilen Assange'ın destekçileri ve avukatları, Assange'ın yaptıklarının gazetecilik faaliyeti olduğunu, suçlamalarda siyasi amaç güdüldüğünü, akıl sağlığının risk altında olduğunu ve ABD hapishanelerindeki koşulların İngiltere'nin insan hakları yasalarını ihlal ettiğini ifade ediyordu.

İngiltere, WikiLeaks'in kurucusu Assange'ın ABD'ye iadesi talebini reddetti

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (4)
MR BEAN: yalannnnnnnn
EROL MEHMET YILDIZ: Hadi yiyorsa ingiltereye de yaptırım uygulayın.
ZEYNEP: iade edilmesin, amerika yer onu, adam dogruları soyledi
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title