Tkdk'dan Afyonkarahisar'daki İlk Broiler Projesine Destek

Tkdk'dan Afyonkarahisar'daki İlk Broiler Projesine Destek

Tkdk'dan Afyonkarahisar'daki İlk Broiler Projesine Destek
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü'ne Kırsal Kalkınma İçin Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) hibe destekleri kapsamında İhsaniye ilçesinden sunulan 1.1 milyon liraya mal olacak broiler (et)...

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Afyonkarahisar İl Koordinatörlüğü'ne Kırsal Kalkınma İçin Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) hibe destekleri kapsamında İhsaniye ilçesinden sunulan 1.1 milyon liraya mal olacak broiler (et tavukçuluğu) kümesi projesi, yüzde 65 hibe desteği almaya hak kazandı.

TKDK tarafından Afyonkarahisar'da il kez desteklenen broiler kümesi projeleriyle, yumurta borsasının belirlendiği Afyonkarahisar'ın et tavukçuluğunda da önemli bir yere gelmesi amaçlanıyor.

TKDK İl Koordinatörü Metin Şehitoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklama, il koordinatörlüğü olarak Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) desteğiyle broiler hakkında "ekonomik koridor paneli" düzenlediklerini anımsattı.

Panelde kümes kurmak isteyen yatırımcılarla kesimhane ve işletme tesisi temsilcilerini buluşturduklarını belirten Şehitoğlu, şöyle konuştu:

"Panel meyvelerini vermeye başladı. 7. Başvuru Çağrı Döneminde İhsaniye'ye bağlı Yenice köyünde IPARD hibe desteğiyle kurulacak 19 bin 300 adet broiler kapasiteli kümes kurulumu için hibe desteklerine müracaat eden Sabri Can Selek, bizden destek almaya hak kazandı ve sözleşme imzaladık. Yatırım sonunda yaklaşık 1.1 milyon liraya mal olacak projenin uygun yatırımlarının yüzde 65'i TKDK tarafından başvuru sahibine hibe olarak ödenecek. IPARD hibe destekleriyle birlikte Afyonkarahisar'ın et tavukçuluğu sektörü için potansiyelini ortaya çıkarmak istiyoruz."

Şehitoğlu, sözleşme imzalanan proje dışında 9. çağrı döneminde iki adet broiler kümesi projesi başvurusu daha aldıklarını, önümüzdeki çağrı döneminde de yaklaşık 10 adet broiler projesi başvurusu beklediklerini sözlerine ekledi. - AFYONKARAHİSAR

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title