Sarkozy'nin Fransa'nın Yeni Cumhurbaşkanı Olması

Sarkozy'nin Fransa'nın Yeni Cumhurbaşkanı Olması

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Yarışı Göğüsleyerek Zafer Kazanan Sağcı Aday Nicolas Sarkozy, "Benim İçin, Fransız Halkının Verdiği Desteği, Onlara Geri Vermenin Zamanıdır" Dedi.

Sarkozy'nin Fransa'nın Yeni Cumhurbaşkanı Olması

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışı göğüsleyerek zafer kazanan sağcı aday Nicolas Sarkozy, "Benim için, Fransız halkının verdiği desteği, onlara geri vermenin zamanıdır" dedi.

Bugün yapılan ikinci tur oylamanın ardından zaferini ilan sağcı UMP Partisi'nin adayı Sarkozy, başkent Paris'te zaferini kutlamak için toplanan binlerce kişiye, "Hep birlikte tarihin yeni bir sayfasını yazacağız. Bu sayfanın çok önemli ve güzel olacağından eminim" dedi. Seçimlerden mağlup çıkan Sosyalist aday Segelene Royal'e de bir mesaj gönderen Sarkozy, "Royal'e ve onun Fransız halkının destek verdiği fikirlerine saygım var. Royal'e ve kendisine oy veren milyonlarca seçmene saygı duyuyorum" diye

konuştu. ABD'ye Fransa'yı bir dost olarak sayabileceklerini söyleyen Sarkozy, "Yardıma ihtiyaç duydukları her an ABD'nin yanında olacağız" dedi.

Görevini bırakmaya hazırlanan Cumhurbaşkanı Jaques Chirac da halefi olacak Sarkozy'i zaferinden dolayı kutladı. Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada Chirac'ın, "Seçimleri kazanan Sarkozy ve kendisine oy veren milyonlarca Fransız kadın ve erkek seçmeni kutluyorum" ifadelerine yer verildi. ABD Devlet Başkanı George W. Bush da Sarkozy'i kutlayanlar arasında yer aldı.

Sarkozy, resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 53'ünü alarak Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı olmaya hak kazandı.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)