Sare Davutoğlu Meme Kanseri Sempozyumuna Katıldı

Sare Davutoğlu Meme Kanseri Sempozyumuna Katıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen “Meme Kanseri Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar" sempozyumuna katıldı.

Sare Davutoğlu Meme Kanseri Sempozyumuna Katıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde düzenlenen "Meme Kanseri Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar" sempozyumuna katıldı.

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından ilki düzenlenen sempozyum hastanenin konferans salonunda düzenlendi. "Meme Kanseri Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar" konulu sempozyuma Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Operatör Doktor eşi Sare Davutoğlu, Konya Valisi Muammer Erol'un eşi Nazmiye Erol, AK Parti Konya Milletvekilleri Abdullah Ağralı ve Hüsnüye Erdoğan, Başbakan Davutoğlu'nun ablası Ayşe Çalık, çok sayıda akademisyen ve doktor katıldı.

Sempozyum eş başkanları Prof. Dr. Mehmet Koç ve Prof. Dr. Vahit Özmen'in sunumlarının ardından konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, mesleği dolayısıyla hem kendi ihtisas alanına hem de tıbbın diğer alanlarına ilişkin meselelere özel bir dikkat gösterdiğini ifade etti. Sağlıklı bireysel ve toplumsal bir hayat için toplumsal duyarlılığın artmasının herkesten önce kendilerinin çabalarıyla sağlanabileceğini aktaran Davutoğlu, "Son yıllarda da hepinizin şahit olduğu gibi sağlık alanına çok önemli ilerlemeler kaydedildi. Bu atılımların gerçekleşmesinde Sağlık Bakanlığımızın, üniversitelerimizin, kamu ve özel sektör hastanelerimizin yanında sağlık politikalarına yapıcı katkılar sunan sivil toplum kuruluşları ile vakıf ve derneklerimizin çok önemli katkıları oldu. Son yıllarda ülkemizde doğum öncesinden başlayarak hayatın bütün evrelerine ilişkin ciddi sağlık politikaları geliştirildi. Bu politikaların adım adım pratiğe geçirilmesiyle sağlık sistemimizde adeta bir devrim gerçekleşti" dedi.

Hem doktorların hem sağlık hizmeti alan vatandaşların sağlık hizmetlerinden memnuniyetinin önemli oranda arttığını kaydeden Sare Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin bundan sonraki hedefi tedavi ve sağlık hizmetleri konusunda atılan adımların önleyici tedbirleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi olacaktır. Bütün tıbbı toplantılarda özellikle kanserle ilgili olanlarda erken teşhisin üzerinde çok duruyoruz. Çünkü tedavisi daha kolay, hastaya ve ülkeye maliyeti çok daha az. Fakat bizim biraz eksik kaldığını düşündüğüm bir nokta önleyici çalışmalardı. Bu alanda da yapıcı ve sonuç alıcı çalışmaların başlamış olmasından büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu bağlamda meme kanserinde güncel yaklaşımlar sempozuyumunu da bu yolda atılmış çok önemli bir adım olarak görüyorum. BU sempozyum erken teşhis ve tedavi edilebilen meme kanseri konusundaki mevcut durumu ve olması gerekenleri ortaya koyarak inşallah hepimize yol gösterici olacak."

Türkiye'de 2014 yılında Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) sayısının 141'e ulaştığını, bu yılın sonunda 24'ü mobil ketem olmak üzere bu sayının 197'ye ulaşmasının hedeflendiğine dikkat çeken Davutoğlu, "2016 yılında açılacak 40 yeni KETEM ile birlikte ülkemizde inşallah 237 merkez hizmet verir hale gelmiş olacak. Yeni merkezlerin açılmasının yanında var olan ketemlerin mamografi cihazları da yenileniyor. KETEM'lerin sadece illerimizde değil büyük ilçelerde de yaygınlaştırılmasıyla vatandaşlarımıza ulaşmak konusunda sınırlarımız önemli oranda ortadan kalkmış olacak. KETEM'lerin yaygınlaşması vatandaşlarımızın erken teşhis ve tedavi görme imkanını da önemli oranda artıracak. Kanserle mücadele gibi hayati bir öneme sahip bir alanda bu elbette çok önemli bir gelişme. Bütün bu gayretler kanserle mücadelede çok umut verici gelişmeler geçen yıl 2 milyon kadınımızın taraması yapıldı. 2015 yılının ilk 9 ayında 1 buçuk milyon kadınımızın meme kanseri taraması yaptırdığını biliyoruz. Aile hekimlerimizin bilinçlendirme çalışmaları ve artan ketem sayısıyla umuyorum bu rakamlar her geçen gün artarak hedeflenen minimum yüzde 70 oranına ulaşmış olacağız" ifadelerini kullandı. - KONYA

Kaynak: İHA