Haberler

Ailelere Kızamık Aşısı Uyarısı

DÜNYA Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) kızamık vakasının Avrupa'da üç katına çıktığını duyurmasıyla, uzmanlardan ailelere çocuklarına kızamık aşısı yaptırmaları konusunda uyarı geldi.

DÜNYA Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) kızamık vakasının Avrupa'da üç katına çıktığını duyurmasıyla, uzmanlardan ailelere çocuklarına kızamık aşısı yaptırmaları konusunda uyarı geldi.

Medical Park Antalya Hastanesi'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ünsal Oktay, DSÖ verilerine göre Türkiye ve Rusya'nın da aralarında olduğu 53 ülkeyi kapsayan Avrupa ülkelerinde kızamık vakalarının son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktığını söyledi. Verilere göre son bir yılda hasta oranlarının 3 katına çıktığının tespit edildiğini belirten Dr. Oktay, aileleri kızamık aşısı yaptırması konusunda uyardı.

Dr. Oktay, kızamığın özellikle ilkbahar ve kış sonu döneminde yüksek ateşle ortaya çıktığını, döküntülerle karakterize bulaşıcı bir hastalık olduğunu söyledi. Bulaşmanın genellikle ağız ve burun boşluğundaki solunumla olduğunu anlatan Dr. Ünsal Oktay, kızamık virüslerinin havada 2 saate kadar canlı kaldığını belirtti. Bu yüzden okul, kreş gibi toplu yaşam alanlarındaki çocukların risk altında olduğunu vurgulayan Dr. Oktay, "Yüksek ateş vücutta kırgınlık gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Gözlerde kızarma, sulanma, öksürük, yan taraflarında beyaz noktacıklar görülebiliyor. Sonrasında baş ve üst boyun bölgesinden göğse doğru yayılan küçük kırmızı döküntülerle başlıyor. Virüse maruz kaldıktan sonra yaklaşık bir hafta 10 günlük dönemde vücutta artış gösteriyor ve daha sonra bulaşıcı hastalıklı dönemi başlıyor. Aslında kendini sınırlayan viral bir hastalık ama tabi ki bazı komplikasyonları olabiliyor. Bazen özellikle akciğer enfeksiyonu, nadir de olsa beyin zarı tutulumu, beyin tutulumu görülebiliyor. Tedavisi ateş düşürücü ve takiple oluyor. Zaten Sağlık Bakanlığı'nın da kendi aşı protokolünde var ve aşılama yapılabiliyor. Aşılama yaparsak ciddi problem olacak bir durum gözükmüyor" diye konuştu.

'KIZAMIK ÖNLENEBİLEN BİR HASTALIKTIR'

Kızamıktan korunmanın aslında çok basit olduğunu anlatan Dr. Ünsal Oktay, özellikle bebeklerin 12'nci ayında kızamık, kabakulak, kızamıkçık gibi 3 aşının bir anda yapılabildiğini anlattı. Kızamık aşısının tek doz yapılmadığını belirten Dr. Oktay, "12 ayda bir doz, ilkokul birinci sınıf döneminde yani 5-6 yaş grubunda ikinci dozu yapılıyor. Yaklaşık yüzde 99'larda bağışıklık düzeyi bırakıyor. Bu yüzden kızamık önlenebilir bir hastalıktır ve aşı yaptırma dışında da yapabileceğimiz herhangi bir şey yoktur. Onun için her çocuğun aşılanması gerekiyor. Ayrıca kızamık geçiren kişilerin, hastalığa ömür boyu bağışıklığı vardır" dedi. Kızamık geçiren çocukların hijyen sağlığına dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Ünsal Oktay, ellerin sık sık yıkanıp, ağza ve göze götürülmemesi gerektiğini, 2-3 gün toplu yaşam alanlarından uzak tutulması gerektiğini söyledi.

'ÇİÇEK HASTALIĞI GİBİ DÜNYADAN SİLİNEBİLİRDİ'

Kızamığın Türkiye'de veya dünyada silinmeyecek bir hastalık olmadığını anlatan Dr. Ünsal Oktay, "Aslında yakın dönemde yüzde 85 düzeyinde ciddi bir bağışıklık oluşmuştu. Ama aşı üzerine oluşturulan sosyal medyadaki kötü propagandalar sonucu çocuklarına aşı yaptırmayan aileler olabiliyor. Bu yüzde 85'leri, yüzde 95'lere taşıyabilseydik belki de bir dönem çiçek hastalığı dünyadan silindiyse kızamık mikrobu da tamamen silinmiş olacaktı" diye konuştu.

- Antalya

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Dünya Sağlık Örgütü Antalya Kızamık Sağlık Haberler

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Bodrum bu yaz neden boş kaldı? Görüşlerinizi yazın

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Hz. Muhammed'e hakaret eden şüpheli tutuklandı

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bakmadan Geçme

24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Keçiören, Pursaklar, Gölbaşı elektrik kesintisi! Gaziosmanpaşa hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Gaziosmanpaşa nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Fatih hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Fatih nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Eyüpsultan hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Eyüpsultan nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Lugano FB maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Lugano Fenerbahçe maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Lugano Fenerbahçe maçı CANLI izle! (HD) 23 Temmuz Lugano Fenerbahçe maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Lugano Fenerbahçe maçı ilk 11'i! Fenerbahçe'nin Lugano maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var?
AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

AK Parti Sözcüsü Çelik: Katliam yasası gibi sunulması haksızlık, arzumuz sokaklarımızın güvenli hale gelmesi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title