Obama'dan Afganistan'daki Amerikan Birliklerine Ziyaret

Obama'dan Afganistan'daki Amerikan Birliklerine Ziyaret

Aljazeera.com.tr - Haberler | Güncel

ABD Başkanı Barack Obama, savaşta yaşamını yitirmiş olan ABD'leri anma gününde, Afganistan'daki Amerikan birliklerini ziyaret etti.

ABD Başkanı Barack Obama, savaşta yaşamını yitirmiş olan ABD'leri anma gününde, Afganistan'daki Amerikan birliklerini ziyaret etti. 

OBAMA'DAN ASKERLERE TEŞEKKÜR

13 yılın ardından, 2014 sonunda ülkeden çekilecek olan ABD'li askerlere, bölgede yaptıkları görev dolayısıyla teşekkür eden Obama, hastanelerde tedavisi süren yaralı askerlerle de görüştü. 

OBAMA ZİYARETİNİN AMACINI AÇIKLADI

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Bagram Hava Üssü'nde konuşan Obama, ziyaretinin amacının Afganistan'dan çekilme sürecinde ABD'nin yıl boyunca izleyeceği adımları tartışmak olduğunu belirttti. En kısa zamanda  kararlarını açıklamış olacaklarını söyledi. ABD Başkanı Obama konuşmasında, Afganistan'ın yeni başkanının göreve başlamasından sonra iki ülke arasındaki İkili Güvenlik Anlaşması'nın imzalanması konusunda umutlu olduğunu belirtti.

Obama'nın yalnızca birkaç saat sürmesi beklenen ziyaretinde, Karzai'yi ve hükümet yetkililerinin ziyaret planı bulunmuyor. 

ÇEKİLME SÜRECİ

ABD Başkanı bölgedeki üst düzey danışmanlarıyla görüşerek, askerlerin Afganistan'dan çekilme sürecini ele alacak. 

Barack Obama ikinci başkanlık döneminde daha önce üç kez daha Afganistan'a gitmişti. ABD'nin Afganistan'da 33 bin civarında askeri bulunuyor. 

İkili güvenlik anlaşmasını reddetmişti

OBAMA, KARZAİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Afganistan Devlet  Başkanı Hamid Karzai, NATO güçleri ülkede güvenliği sağlamadan ABD ile Güvenlik Anlaşması'nı imzalamayacağını söylemiş, "ABD üsleri almadan önce, ülkeye barış getirmeli." demişti. ABD Başkanı Barack Obama ise, ikili güvenlik anlaşması imzalamayı reddeden Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile telefonda görüşmüş, Afganistan'daki ABD varlığını tamamen çekebileceklerini söylemişti. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

"İkili güvenlik anlaşmamız ve Afgan hükümetinde istekli ve kararlı bir ortağımız olması halinde, Afgan güçlerini eğitmeye, onlara rehberlik etmeye ve yardımcı olmaya ve El Kaide'nin kalıntılarının peşinden gitmeye odaklanan sınırlı bir 2014 sonrası misyon, ABD ve Afganistan'ın çıkarlarına olabilir. Bu nedenle, bu yıl Afganistan ile ikili güvenlik anlaşmasının sonuçlandırılması ihtimalini açık bırakacağız." 

11 Eylül saldırılarının ardından ABD liderliğindeki NATO güçleri, 2001 yılında Afganistan'a girerek El Kaide ve Taliban'a karşı mücadele başlatmıştı. Ülkenin güvenliği ve yeniden yapılandırılması için önemli görevler üstlenen Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) oluşturulmuştu. 

Afganistan'daki ISAF güçleri ile Taliban arasındaki çatışmalarda iki taraf kuvvetlerinin yanı sıra birçok sivil de hayatını kaybetti.

BİR YILDA 3 BİN ÖLÜ

BM'nin Afganistan misyonu UNAMA'nın yayınladığı rapora göre hayatını kaybeden sivillerin oranı 2013 yılında büyük artış gösterdi.

BM'ye göre, 2009'dan beri Afganistan'da 14 bin sivil hayatını kaybetti. Sadece 2013'te yaşamını yitirenlerin sayısı 3 bini buldu. 
 

Kaynak: Aljazeera.com.tr

Manşet Haberler

title